Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.09.2021
Přesný čas: 13:05 Svátek: Kryštof Zítra: Zita

REDAKTOR TRUTNOVINEK HYNEK ŠNAJDAR VYSTAVUJE KOLÁŽE V AMERICKÉM HOUSTONU

článek vytvořen 25. 10. 2011, přečetlo si ho 3529 lidí

Trutnov - Redakční kolega Hynek Šnajdar vystavuje v těchto dnech koláže v USA. Společně s kolegy, kteří jsou sdružení v nesymbolistické mezinárodní skupině, se účastní výstavy nazvané Innerviews with the Outer World, což se dá přeložit jako Vnitřní pohled vnějšího světa, v Galerii M Squared v centru texaského Houstonu. Expozice trvá do 6. listopadu.

„V Houstonu, kde je úžasná galerie vyhlížející jako stará továrna, vystavuji výběr dvaceti koláží ze stejného počtu cyklů. Většinou jde o práce za posledních několik roků. Některé koláže mohli vidět i návštěvníci trutnovské galerie Dračí ulička, kde jsem měl výstavu loni,“ řekl autor. Výstava děl všech autorů je prodejní. Už při vernisáži projevili návštěvníci zájem o tři Šnajdarovy koláže. „Prodal jsem tři věci, což potěší, ale není to úplně to nejdůležitější. Podstatné je, že prodané koláže zůstanou v soukromých sbírkách v USA,“ uvedl.


Hynek Šnajdar vystavoval loni koláže v Dračí uličce, teď je má na společné výstavě v USA.

Kromě českého zástupce v Houstonu vystavují rovněž jeho přátelé ze skupiny. Malíř Tom Besson z Austinu, absolvent na University of Houston Art College, má z matčiny linie moravské kořeny. Jeho práce jsou ve sbírkách po celém světě. Dále slovenský malíř Stanislav Greždo, původem z Piešťan. Ten do USA odešel v roce 1999 a usadil se tam. Žije v Chicagu.


Výběr z dvaceti kolážových cyklů visí na stěnách Galerii M Squared v centru texaského Houstonu.

Klaus Eyting je původem Němec, který vystudoval umění na University of Texas. Jeho práce byly například ve sbírce známého amerického básníka Allana Ginsberga. Pátým vystavujícím je londýnský rodák Mike Esson. Ten studoval malířství, sochařství i historii mayské kultury. Šestici uzavírá William Platz. Ten se narodil v New Yorku. „Myslím si, že je to poměrně vybraná společnost vynikajících výtvarníků,“ poznamenal Šnajdar.


Vstup do galerie s motivem výstavy a plákatem s názvem a jmény vystavujících.

Současná výstava není jedinou Šnajdarovou účastí v USA. Už v roce 2006 byl osloven Tomem Bessonem, zda by přispěl k putovní výstavě Touring International Exhibition. Ta začala v texaském Austinu, pokračovala v dánské Kodani a skončila v Olomouci. „Přestože se hlásím k surrealismu, setkání s Tomem Bessonem na Moravě v roce 2003 bylo důležité a hned jsme si padli do noty. Symboly v mých pracích hrají hodně podstatnou roli, proto jsem se tehdy rozhodl pro spolupráci, která trvá dodnes,“ dodal Šnajdar.


Čtěte také http://www.trutnovinky.cz/index.php?gid=24668


Galerie M Squared.

Mnoho let se jako autodidakt věnuje koláži. Před rokem 1989 se účastnil pouze neoficiálních výstav. Teprve v roce 2000 začal své práce prezentovat veřejně. Za tu dobu absolvoval deset samostatných a dvaadvacet kolektivních výstav.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena