Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:13 Svátek: Lenka Zítra: Petr
českozpívá

TRUTNOVSKÝ REGION ZDOBÍ ZNÁMÉ I MÉNĚ ZNÁMÉ POZORUHODNÉ KOSTELY

článek vytvořen 21. 10. 2011, přečetlo si ho 2851 lidí

Trutnov - V Muzeu Podkrkonoší bylo včera živo. Dostaveníčko si tady dali příznivci historie, památek a architektury. Šest desítek účastníků vyslechlo blok čtyř poutavých přednášek nazvaný Kostely známé - neznámé, s podtitulem Nové poznatky k dějinám sakrální architektury na Trutnovsku.
Trutnovský region totiž nabízí pozoruhodné sakrální stavby, které jsou v hledáčku nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Vrchlabská památkářka Marta Žídková posluchačům přiblížila život a dílo renesančního stavitele Carla Valmadiho. „Do dějin regionu se zapsal realizací staveb, především pro rod Valdštejnů,“ uvedla. Z nich je nejpozoruhodnější právě skupina sakrálních budov, ojedinělá svými dekorativními prvky.


Muzeum Podkrkonoší v Trutnově včera uspořádal přednášky o kostelech v regionu.

Z Národního památkového ústavu v Josefově přijel Miloš Buroň. Představil výsledky stavebně - historického průzkumu kostela sv. Václava v Trutnově - Horním Starém Městě, v současné době nejstaršího dochovaného objektu na území města. Jiří Slavík ze stejného ústavu hovořil o stavebním vývoji kostela sv. Anny ve Starých Bukách. „Za pozornost stojí nově objevené gotické kružbové okno. Podobná byla nalezena dosud pouze v zahraničí,“ řekl.


Do muzea přišla nejen odborná, ale i laická veřejnost. Zúčastnilo se šedesát návštěvníků.

Přednáškový blok uzavřela Vladislava Říhová z pardubické univerzity. Zaměřila se na kostel sv. Jakuba Většího v Dolním Lánově, který je jedinou realizací církevní architektury Carla Valmadiho. Jeho účast byla doložena i písemně. „Veřejnosti byla poprvé představena i unikátní archiválie ze samého počátku 18. století přinášející řadu nových informací k historii tohoto původně gotického kostela,“ poznamenala Říhová.

(hyš, hor)
Trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena