Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 15:10 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

NEJLEPŠÍ KRONIKU MAJÍ HAVLOVICE. ANTONÍN JUST BYL UVEDEN DO SÍNĚ SLÁVY

článek vytvořen 18. 10. 2011, přečetlo si ho 2899 lidí

Trutnov - Nejlepší obecní kroniku v okrese píší v Havlovicích na Úpicku. V hlasování o tom rozhodly více než tři desítky odborníků a kronikářů. Dnes byly výsledky slavnostně oznámeny. Na pomyslném stupni vítězů se ocitly ještě kroniky z Kocbeře a Třebihoště. Do kronikářské síně slávy byli za dlouhodobý přínos uvedeni Antonín Just z Trutnova a Pavel Janoušek ze Dvora Králové.
Expozici obecních kronik, spojenou se školením jejich autorů a následným vybíráním těch nejlepších pořádal Státní okresní archiv v Trutnově ve spolupráci se zdejším muzeem. "Je zajímavé, že na vítězné kronice z Havlovic se shodli odborná komise i kronikáři," uvedl ředitel archivu Roman Reil. Kronika zaujala kromě perfektně ručně zapsaného textu také obrazová přílohu. Tu netvoří pouze fotografie, ale rovněž výstřižky z novin. "Snažíme se tam dávat vše, co je spjaté s Havlovicemi a rovněž významné události toho roku, aby příští generace - až do kroniky budou koukat - věděly, co se událo nejen u nás, ale i ve světě," řekl Lubomír Řezníček, který kroniku píše od roku 1993.


Havlovický kronikář Lubomír Řezníček převzal ocenění za nejlepší kroniku z rukou ředitele archivu Romana Reila

 
Ukázky z obrazové přílohy havlovické kroniky

"Havlovická kronika je psána ručně. Nás zaujala obsahem, vzhledem a rovněž zvláštní přílohou," upřesnil Reil. Další oceněná kronika - z Kocbeře zaujala tím, že je autorem Ladislavem Svatošem psaná na počítači a obrazová příloha je naskenovaná a zakomponovaná přímo do svazku. Kronika Třebihoště od Jany Hlavaté zaujala nejen obsahovým, ale rovněž pro výtvarně zvolené řešení, které záznamy obohacuje a odlehčuje.

Mezi oceněnými se dnes ocitl také Antonín Just, který letos oslavil 90. narozeniny a napsal během své kariéry už 53 kronik města Trutnova. "Přestože se letošní výstavy kronik ta trutnovská nezúčastnila, vybrala ho odborná komise na základě dlouhodobých výsledků a znalosti problematiky mezi oceněné kronikáře. Nebudu asi daleko od pravdy, pokud ho nazvu nestorem českého kronikářství," pronesl Reil. A předal Justovi Ocenění za dlouholetou činnost a přínos kronikářství v okrese Trutnov, které sám neformálně nazval Kronikářskou síní slávy.


Jako první Antonínu Justovi blahopřál ředitel archivu Roman Reil

Dalším "zasloužilým" zapisovatelem dějin a událostí je osmasedmdesátiletý Pavel Janoušek ze Dvora Králové. "Kronikou psanou na počítači strhnul svým entuziasmem a nadšením pro kronikářství i několik dalších zájemců a jeho práce se stala vzorem a příkladem pro mnoho dalších, ať zkušených nebo začínajících kolegů. Jeho kronika bude po generace připomínat jeho práci a jeho vztah k rodnému městu," vysvětlil Reil.

FOTOGALERIE ZDE

Kroniky okresu Trutnov jako archiválie končí po napsání a desetileté skartační lhůtě v depozitářích Státního okresního archivu v Trutnově, kde je mohou zájemci studovat v badatelně. "V současné době se v trutnovském archivu nachází na 900 obecních, městských, farních, školních, družstevních, soukromých a jiných kronik již od roku 1578. Kroniky postupně archiváři digitalizují a prostřednictvím internetu a webových stránek www.vychodoceskearchivy.cz poskytují nejširší veřejnosti," dodal Roman Reil.

čtěte také: RUČNĚ PSANÉ KRONIKY MĚST A OBCÍ JSOU NA INTERNETU

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena