Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:11 Svátek: Lenka Zítra: Petr
českozpívá

DNES JE TO PŘESNĚ STO LET, CO PRŮKOPNÍK LETECTVÍ ETRICH PŘELĚTEL NAD TRUTNOVEM

článek vytvořen 19. 10. 2011, přečetlo si ho 2056 lidí

Trutnov - Jednou z nejvýznamnějších osob našeho města je průkopník letectví a konstruktér kluzáků a letadel Igo Etrich (1879-1967), rodák z Horního Starého Města. Letos si připomínáme 100. výročí přeletu jím zkonstruovaného letadla nad Trutnovem.
Igo Etrich začínal zprvu s konstrukcí kluzáků. V říjnu 1907 předvedl v Nových Dvorech u Trutnova poprvé oficiálně před veřejností svůj kluzák, který pilotoval jeho partner a spolukonstruktér F. X. Wels. Byl to první významný let nezávěsného kluzáku v Čechách a vlastně i celém Rakousko-Uhersku. Od kluzáků přešel Etrich záhy ke konstrukci letadel, z nichž nejúspěšnějším se stal dvoumístný jednoplošník nazvaný Taube (holubice). Toto letadlo letělo v květnu 1910 z Vídeňského Nového Města do Vídně a zpět s jedním mezipřistáním. To už byl ve své době mimořádný výkon. Následovala veřejná vystoupení v Budapešti a ve Vídni, kde byl přítomen i císař František Josef I.Etrich toužil ukázat svá slavná letadla i v rodném kraji. Veřejná letecká produkce Etrichova letadla měla proběhnout v Trutnově 28. května 1911. Letadlu pilotovanému Heinrichem Bierem ovšem krátce po startu vypověděl službu motor a muselo nouzově přistát v Poříčí, takže více než 6700 platících diváků odcházelo domů zklamáno. Etrich se spolu s Bierem snažili neúspěch odčinit a slíbili, že let nad Trutnovem zopakují, tentokráte ovšem již zdarma.

Svůj slib splnili 19. října 1911. Toho dne kolem půl osmé ráno odstartovalo z Josefova u Jaroměře letadlo typu Schwalbe (vlaštovka) s pilotem Bierem a konstruktérem Etrichem a po jedenáctiminutovém letu se objevilo nad Trutnovem. Několik minut poté kroužilo nad městem a jeho posádka jako pozdrav užaslým divákům vyhodila z letadla vlajku v trutnovských (modrá a bílá) barvách, která obsahovala text: „Sein Wort einlösend, sendet aus lichter Höhe vom Etrich-Monoplan einen herzlichen Gruss den Bewohnern der Stadt Trautenau und Umgebung. Oberleutnant Heinrich Bier. 18. Oktober 1911.“ (v překladu: „Plně svůj slib, zasílá obyvatelům Trutnova a okolí z oblačných výšin na Etrichově jednoplošníku srdečný pozdrav nadporučík Heinrich Bier. 18. října 1911.“).Vlajka ovšem navzdory očekávání nedoplachtila na náměstí, ale doputovala až na Polskou ulici, kde přistála do dvora domu Anny Jebavé (naproti čerpací stanici Benzina). Odsud ale byla vyzvednuta a ještě týž den vlála z balkónu na radnici, kam se na pozvání dostavil Etrich s Bierem. Odlišné datum letu na vlajce napovídá, že se měl původně uskutečnit o den dříve, kdy ale Bier vlaštovku teprve zalétával. Vlajka shozená z letadla je součástí sbírek Muzea Podkrkonoší, stejně tak jako zde prezentovaná propagační pohlednice, na které zase nesouhlasí jméno pilota. Místo Biera je zde chybně vyobrazen pilot Karl Illner, který s Etrichem rovněž spolupracoval.

Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena