Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:53 Svátek: Jan Zítra: Ivan

VÝSTAVA V MUZEU UKAZUJE CECHOVNÍ TALÍŘE I NÁLEZY Z ARCHEOLOGICKÝCH VYKOPÁVEK

článek vytvořen 15. 10. 2011, přečetlo si ho 2287 lidí

Trutnov - Talíře a talířky, součást každé domácnosti, jsou ústředním motivem nové expozice v Muzeu Podkrkonoší. Vystaveny jsou historické kousky, z nichž většina několik desetiletí spočívala v depozitářích. "Veřejně je představujeme poprvé, také expozice o talířích je v muzeu vůbec poprvé," uvedl při čtvrteční vernisáži ředitel muzea Vlastimil Málek.

Talíře jsou podle muzejníků dokladem estetického cítění našich předků. "Vystavené exponáty pocházejí ze 17. až 20. století. Jde o výrobky porcelánové, keramické, cínové či dřevěné," uvedla kurátorka výstavy Petr Sauerová. Mezi nejvzácnější cínové exempláře patří talíře cechu sklenářů a soukeníků s jejich symboly, jmény členů i významnými datumy. "Cínový talíř cechu sklenářů je s motivem svatého Jana Nepomuckého, letopočtem 1744 a erbovním znamením v podobě sklenářské sekyrky, řezáku na sklo a dvojháku," řekla Sauerová. Také talíř cechu soukeníků z roku 1732 má znak (nůžky, štětí) a jména tovaryšů. Na dekorativním cínovém talíři je portrét císaře Napoleona.

Většina talířů je z póroviny nebo bělniny, označované často také jako kamenina. Třeba upomínkové talíře. Převážně jsou doplněny psaným přáním, květinovou malbou, vedutami, nejčastěji s vyobrazením Prahy. A spíš než k praktickému využití sloužily jako dekorace. Muzeum ukazuje také fragmenty talířů, které byly nalezeny v posledních sedmi letech při archeologických výzkumech v centru Trutnova. Například ve Vězeňské či Farské ulici nebo v ulici Na Vrchu.

Kuriozitou je rovněž tzv. Žitavská fajáns, keramika z přelomu 17. a 18. století. "Jejím základním znakem je svítivá barva povrchu a jemně plastický dekor nanášený na polevu v hráškově zelené barvě. Dvě stě takových kusů se nachjází v Česku. V naší sbírce je uloženo sedm kusů," upřesnila Sauerová.

FOTOGALERIE ZDE


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena