Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:51 Svátek: Jan Zítra: Ivan

NOVÁ VÝSTAVA V MUZEU PŘIBLIŽUJE ŽIVOT ČESKÉ MENŠINY V POHRANIČÍ

článek vytvořen 30. 09. 2011, přečetlo si ho 1963 lidí

Trutnov - V Muzeu Podkrkonoší včera začala jedinečná výstava, která vůbec poprvé seznamuje naši veřejnost s pestrým spolkovým, kulturním a politickým životem české menšiny od sklonku 19. století do konce druhé světové války.
Výstava se týká života Čechů v tehdy převážně německém pohraničí severovýchodních Čech před rokem 1945. Je to vůbec poprvé, co podobná akce na toto téma v našem regionu vznikla. Kromě Trutnovska, Královédvorska a Vrchlabska mapuje i Broumovsko, Novopacko či Jilemnicko,“ uvedl v úvodu vernisáže ředitel muzea Vlastimil Málek.Kurátor výstavy a historik Ondřej Vašata, který se životem české menšiny ve zmíněném muzeu dlouhodobě zabývá, k jejímu zaměření řekl: „Před rokem 1945 bylo Trutnovsko osídleno v drtivé většině německým nebo poněmčeným obyvatelstvem. V řadě měst a obcí však žila tu početnější, tu méně početná česká menšina. Ta získávala na významu zejména od konce 19. století, kdy do německého pohraničí přicházely s rozvojem průmyslu další české rodiny. Po vzniku ČSR v roce 1918 se postavení české menšiny výrazně změnilo k lepšímu a došlo k jejímu zviditelnění. Do dosud převážně německých obcí byli dosazováni čeští úředníci, poštovní zaměstnanci a četníci, byly pak zakládány české menšinové školy i v nejmenších obcích, což ovšem často vyvolávalo i nacionální střety.“


Kurátor výstavy a historik Ondřej Vašata

Návštěvníci se tak mohou těšit na řadu dokumentů mapujících život české menšiny, například založení prvního českého spolku v Trutnově Veleslavín roku 1870, později přejmenovaného na Českou besedu. Následně vznikaly české menšinové spolky i v dalších místech, ve Vrchlabí, Hostinném, Broumově nebo na Královédvorsku v Dubenci.

Další panely pojednávají o historii trutnovského Národního domu a spolkových budov, nezastupitelné místo mezi českými školami zde má i trutnovské gymnázium s tehdejšími studenty a profesory. Stejně tak jsou mapována i další místa zmíněné oblasti.

Pod skly panelů se také objevují představitelé českého menšinového života, jako jsou známý organizátor menšinového života v regionu ředitel J. M. Vlček, pilníkovský přednosta ČSD Otakar Vojtíšek nebo učitel a publicista Antonín Zbyšek Hnízdo z téhož místa a další osobnosti.Návštěvníci se jistě s obdivem zastaví u unikátní fotografie automobilu Perfekt, zkonstruovaného před I. světovou válkou v roce 1908 v prvním automobilovém závodě ve východních Čechách, jímž byla továrna trutnovského podnikatele Františka Petráška, později přestěhovaná do Hradce Králové. Ve vitrínách pak lze zhlédnout kroniky českých menšinových spolků, které zde byly instalovány z fondů Státního okresního archivu Trutnov.

Vernisáž byla doprovázena vystoupením mladých hudebníků Vítka Beneše a Báry Kulichové. Výstavu v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově mohou zhlédnout zájemci o historii až do 13. listopadu. Otevřeno je denně mimo pondělí.

FOTOGALERIE ZDE

(lz)
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena