Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.04.2018
Přesný čas: 15:22 Svátek: Vojtěch Zítra: Jiří
českozpívá

V MUZEU VČERA POKŘTILI NOVOU KNIHU O LEGIONÁŘÍCH PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY

článek vytvořen 26. 09. 2011, přečetlo si ho 2187 lidí

Trutnov - Neobvyklým způsobem zakončilo Muzeum Podkrkonoší hlavní sezonní výstavu Legionáři Trutnovska v boji za vznik Československa. Hlavním bodem dernisáže totiž byl křest stejnojmenné knihy, pojednávající mimo jiné o zdejších legionářích.
Publikace nahlíží na více než 182 stranách legionářskou problematiku uceleně a komplexně. Je určena nejen všem zájemcům o obecné dějiny nebo regionální minulost, ale na své si v ní přijdou i zkušení zájemci o vojenskou historii. „Úvodní kapitoly poutavým způsobem přibližují domácí a zahraniční československý odboj v letech první světové války. Nalezneme v ní také fundovaně podané rozbory organizace československých zahraničních vojsk, jakož i popisy jejich výstroje a výzbroje. Velká pozornost je pak věnována legionářům z okresu Trutnov a legionářským tradicím v regionu, jakými jsou legionářské jednoty či pomníky,“ uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek.V knize nechybí ani přehledný katalog trutnovské výstavy, která o legionářích pojednávala. Publikaci zpracoval kolektiv autorů pod vedením Jana Juřeny. Podle něj z kdysi převážně německého Trutnovska vstoupilo do československých legií během první světové války a krátce po ní 850 mužů. „Z tohoto počtu jich drtivá většina působila v legiích ruských, ale 130 též v legiích italských a 40 ve francouzských. Jednotlivci pak reprezentovali Trutnovsko např. v srbské či britské armádě. Někteří položili svoje životy v bitvě u Zborova roku 1917, jiní o rok později v Čeljabinsku i jinde,“ prohlásil Juřena.

Do čs. legií překvapivě nevstupovali jen občané či rodáci z národnostně českých oblastí, ale též z oblastí ryze německých, jak dokládají seznamy legionářů zpracované podle jednotlivých měst a obcí. Například ze Dvora Králové je evidováno více než 180 legionářů, z Trutnova 60, z Úpice 50, z Vrchlabí bezmála 20 a ze Žacléře 10. Svého legionářského zástupce však má takřka každá větší obec.„Z významných osobností je možno uvést kubistického sochaře Otto Gutfreunda, královédvorského rodáka, jenž byl jako francouzský legionář příslušníkem legendární roty Nazdar. Na počest této vojenské jednotky, která byla téměř rozprášena roku 1915 v bitvě u Arrasu, nesl dokonce ve třicátých letech v Trutnově dislokovaný druhý hraničářský prapor označení „Roty Nazdar“. Dnes je takto v Trutnově pojmenována ulice u někdejších kasáren,“ doplnil Juřena.

Kniha je ode dneška ke koupi v pokladně Muzea Podkrkonoší. Na jejím vydání se kromě muzea podílely ještě Československá obec legionářská Jednota Mladá Boleslav, Krkonošské muzeum ve Vrchlabí a Městské muzeum ve Dvoře Králové.

FOTOGALERIE ZDE

(vlm, ov)
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena