Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:16 Svátek: Jana Zítra: Viola

SILÁCI PLUHÁČEK A PILC POMOHLI ČESKÉMU TÝMU PORAZIT SLOVENSKÉ STRONGMANY

článek vytvořen 08. 09. 2011, přečetlo si ho 2195 lidí

Trutnov - Tento rok přišla Slovenská asociace silných mužů (SASIM) historicky poprvé s nápadem realizovat seriál týmových soutěží strongmanů. Celá soutěž vyvrcholila o víkendu ve slovenském městě Partizánske finálovým kolem. Za české družstvo se ho zúčastnili matador Jiří Janda, Miroslav Brabenec a dva trutnovští siláci Jan Pluháček a Zdeněk Pilc.

Po předchozích kolech byl stav 2:1 ve prospěch slovenských borců, a tak poslední souboj rozhodoval o celkovém šampiónovi. V případě, že by Češi vyrovnali na 2:2, měli organizátoři připravenu závěrečnou disciplínu. Na tuto variantu nakonec i došlo.

1. disciplína - kláda (log lift)
Do kotle diváků, kteří se tísnili na náměstí, jako první nastoupil český tým, který se měl popasovat s neoblíbenou disciplínou - zvedání klády o hmotnosti 110 kg. Vzhledem k výkonům v předchozích kolech, kde vždy dominovali slovenští kolegové, Češi takticky zvolili provedení této disciplíny čistě exhibičně. Výsledných pět opakování, které provedl Jan Pluháček se Zdeňkem Pilcem, bylo v porovnání s výkonem Slováků zanedbatelné číslo. SR - ČR 1:02. disciplína - kufry (farmer's walk)
Rychlostní disciplíny bývají doménou českého týmu a nejinak tomu bylo i v Partizánskem. Štafetový běh s kufry (120 kg) a traverzami (100kg) zvládli naši borci v čase lehce pod minutu a spravili si chuť po předchozí disciplíně. SR - ČR 1:1

3. disciplína - přenášení koule + vyložení koule na sud (atlas stone medley)
Poměrně netradiční úkol čekal na závodníky v třetí disciplíně. Štafetový běh se 100kg betonovými koulemi kombinovaný s vyložením 130 kg koule na sud ale opět zvládlo lépe české družstvo. „Slovenští hoši šli na tuto disciplínu první. Když jsem viděl, jak s koulí sprintují, nevěřil jsem, že bychom je mohli porazit i v této běhačce,“ poznamenal Zdeněk Pilc. SR - ČR 1:24. disciplína - převracení pneumatiky (tire flip)
Opravdová lahůdka pro závodníky i diváky. Převracení 600 kg (!) pneumatiky totiž nebývá běžnou součástí soutěží amatérů. Před borci se tedy objevila mimořádná výzva přiblížit se svými výkony profesionálům. Českému týmu se nakonec podařilo něco neuvěřitelného. Kromě vítězství provedl v časovém limitu výborných devět opakování. Nutno podotknout, že velkou zásluhu na tomto výkonu mělo publikum, které dohánělo siláky k nadlimitním výkonům. SR - ČR 1:35. disciplína - přitahování kamionu (seated truck pull)
Očekávalo se spíše vítězství na české straně, ale strongman soutěže jsou však velmi nevyzpytatelné a výsledek v přitahování 7,5 t kamiónu v sedě na 10 metrů byl přesně opačný. „Naše časy byly mezi 12 a 13 vteřinami, přičemž Slováci se pohybovali v rozmezí 11 až 12 sekund,“ uvedl Pilc. SR - ČR 2:3

6. disciplína - tahání autobusu (bus pull)
Velmi efektní disciplínu připravilo město Partizánske silákům na závěrečný boj - tahání devítitunového městského autobusu na 20 metrů. Vyrovnané výkony na obou stranách přispěly skutečně k dramatické podívané. A drama se odehrávalo i v hlavách závodníků, protože každý mohl svým výkonem rozhodnout o vítězství. Zcela heroický výkon podal Zdeněk Pilc. Chyba řidiče, který předčasně zabrzdil, způsobila, že trutnovský silák nemohl dotáhnout autobus až do cíle a celou trať musel absolvovat ještě jednou. „Dupal jsem do toho, co to šlo. Slyšel jsem kluky, jak mě povzbuzují. Posledních pár metrů bylo nejhorších,“ povídal Pilc. Časem něco málo přes 24 vteřin úkol splnil. A vypukla česká radost. SR - ČR 2:4
Čeští strongmani vyhráli kolo v Partizanském, vyrovnali na 2:2 a vynutili si doplňkovou disciplínu, která rozhodla o celkovém vítězi soutěže.

MRTVÝ TAH (DEAD LIFT)
Pneumatiku, kterou závodníci převraceli ve čtvrté disciplíně, použili pořadatelé jako zátěž na konstrukci pro mrtvý tah. Celý kolos zatížilo ještě několik děvčat. Za hlasitého počítání opakování z publika zvládl český tým za dvě minuty vytáhnout konstrukci s nákladem 21krát, což bylo o pět opakování více, než předvedli Slováci. A to znamenalo jediné. Celkové vítězství v premiérovém seriálu amatérských strongman týmů. „Sice jsem svému týmu příliš nepomohl, ale i tak si odnáším fantastický zážitek, co se týká organizace, diváků a nadšení, které zde panovalo. Jedním slovem - paráda. Takhle by to mělo vypadat,“ uzavřel jedenadvatiletý Zdeněk Pilc.

(bog, plu)
Trutnovinky.cz
Foto: archiv oddílu Strongman Trutnov

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena