Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:38 Svátek: Igor Zítra: Olivie

ZAJÍMAVOST: RUČNĚ PSANÉ KRONIKY MĚST A OBCÍ JSOU NA INTERNETU

článek vytvořen 08. 09. 2011, přečetlo si ho 4111 lidí

Trutnov - Rychle postupující modernizace pronikla už i mezi historiky. Důkazem je zcela nová možnost prohlížet si obecní a městské kroniky na internetu. „Digitalizujeme kroniky kvůli tomu, aby lidé nemuseli chodit do archivu a v klidu doma si mohli přečíst každý svazek a vyhledat si informace, které potřebují,“ vysvětluje Roman Reil, ředitel Státního okresního archivu v Trutnově.

Impulsem bylo loňské 750. výročí od první písemné zmínky o městě Trutnově. Archiváři jako dárek k oslavám začali s digitalizací trutnovských kronik sepsaných po druhé světové válce. „Před rokem 1945 jsou kroniky psané v němčině a kurentem, což by většina lidí nepřečetla. Takže jsme přednostně udělali kroniky poválečné, psané česky. Konkrétně v Trutnově to byly kroniky Josefa Šabackého, někdejšího ředitele muzea a od roku 1958 Antonína Justa,“ upřesňuje Reil.

V tuto chvíli jsou na internetu všechny kroniky Trutnova až do roku 1996. A v digitalizaci se pokračuje dál. „Nyní pracujeme na digitalizaci dalších obcí trutnovského okresu. Ale převažují města Trutnov, Dvůr Králové, Vrchlabí a Hostinné. Bylo by ideální kdybychom zdigitalizovali celý archiv, ale je to velmi časově náročná práce,“ říká Reil.

Pracovnice archivu ofocuje všechny stránky kroniky včetně, graficky je na počítači upraví, seřadí a následně vypálí na DVD. Jednou za měsíc se databáze na discích převáží do Hradce Králové, kde se vkládají na web. Kroniky tam vkládají nejen pro města a obce trutnovského okresu, ale také třeba Náchod či Hradec Králové.

Vše najdete na internetové adrese
www.vychodoceskearchivy.cz


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena