Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.10.2018
Přesný čas: 21:55 Svátek: Vendelín Zítra: Brigita

UFFO UKAZUJE NOVOU EXPOZICI MILANA KNÍŽÁKA A JEHO STUDENTŮ

článek vytvořen 26. 08. 2011, přečetlo si ho 2811 lidí

Trutnov - Vernisáží včera začala výstava nazvaná Intermediální ateliér profesora Milana Knížáka. Návštěvníci ji uvidí ve galerii společenského centra Uffo. Prezentuje díla výtvarníka a performera Knížáka a především jeho studentů. Přístupná bude do úterý 27. září.

Jedna z nejvýznamnějších událosté letošní výstavní sezóny láká na klasické obrazy a sochy na jedné straně a současně na druhé straně na instalace, které nejsou tradiční součástí trutnovských výstav. Je vytvořená z prací studentů Akademie výtvarných umění v Praze a jejich profesora.


Proslov Milana Knížáka při úterní vernisáži

Expozice má označení Intermediální ateliér, podle školy, kterou Knížák na akademii založil. Ukazuje, že v umění přestávají existovat hranice. Video, počítač nebo instalace z netradičních prvků jsou v ní například rovnocenné s tradiční tvorbou obrazů či soch.

„Do naší školy chodí většinou studenti, kteří jsou nadaní širším způsobem. Nejsou to jen specifičtí malíři, sochaři či videoartisté. Jsou to lidé, kteří jsou schopni pracovat s více médii, kteří mají spíše nadání vyjadřovat nějaké poselství, něco tlumočit než tvořit v jednom médiu. Mohou použít jakýkoliv prostředek od zcela tradičního, což také vidíme, až po zcela bláznivé, prostě pro něco, co se vymyká běžným představám o světě umění," uvedl profesor Milan Knížák. 
Exponáty Hrací hrnec a Voják ve foyer společenského centra Uffo

O unikátnosti vypovídají i názvy jednotlivých exponátů. Třeba Hrací hrnec, Čajová souprava pro …, Hřiště, Série židláky, Černota či Santův oltář. Vše tvorba studentů Intermediální školy. „V podstatě jsme vzali to, co ve škole děláme za poslední dobu. Tak jsme spíš uspořádali takový bazar nápadů, bazar technik, bazar netradičních vyjádření.," upřesnil Knížák.

Už tak překvapující výstavu vyšperkoval i sám profesor Knížák. Na podlahu umístil sešité a sešpendlené šaty s jednoduchým nápisem Keep Together. "Chtěl jsem tam napsat jen heslo, nechtěl jsem dělat žádné velké dílo. Použil jsem sešité nebo sešpendlené šaty a napsal jsem na to pomocí šablony staré heslo, jakýsi pozdrav Aktuálu, což bylo hnutí šedesátých let, které jsem založil a expandovalo i do okolního světa, a to bylo Keep Together. Myslím, že úcta k druhému, láska k tomu druhému, vztah k tomu druhému a respekt k tomu druhému je něco, co dnes potřebujeme ještě více než tehdy. To heslo je stále aktuální. Tak jsem ho napsal a položil jsme to schválně na zem, by to působilo nedůležitě, obyčejně, aby magie toho hesla prosvítala i ve zdánlivě nekulturním, zbytečném prostředí.“FOTOGALERIE ZDE

Atraktivní podívanou slibuje kromě výstavy také chystané představení divadelní hry profesora Knížáka nazvané Orbis Pictus aneb Putování politika. „Asi před dvěma lety jsem udělal plošné loutky, Emočníka, Srpouna, Kladivouna a říkal si, co s nimi budu dělat. Měl bych napsat nějakou hru. A přinesl jsem to do školy, hru i loutky, a dětem se to strašně líbilo. … Je to samozřejmě naivní, je to amatérské, ale právě v tom je možná určitý půvab,"  dodal Milan Knížák.

Divadelní hru uvedou Knížákovi studenti ve čtvrtek 22. srpna od 19 hodin v hlavním sále Uffa. Výstava skončí v úterý 27. září.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena