Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 19.07.2018
Přesný čas: 13:33 Svátek: Čenek Zítra: Ilja

FILM UPŘENÉ DĚDICTVÍ MÁ ZA SEBOU PREMIÉRU, NYNÍ JE K VIDĚNÍ NA INTERNETU

článek vytvořen 22. 08. 2011, přečetlo si ho 1530 lidí

Trutnov - Nezávislý film mladých úpických autorů Denisy Gumbírové a Petra Špetly Upřené dědictví se krátce po natáčení dočkal veřejné premiéry. Autoři ho v pátek večer poprvé promítali v Divadle A. Jiráska v Úpici. Dvanáctiminutový snímek je nyní k vidění na internetu.
Film vznikl na přelomu července a srpna. Příběh vypovídá o tom, že i dávno pohřbená historie jednoho panství může v dnešní době ožít shodou nešťastných událostí. "Hlavní hrdina se po tragické smrti obou rodičů dozvídá, že jeho biologické kořeny jsou někde úplně jinde, než si do té doby myslel. Deník, objevený v místním muzeu, ho dovede až na opuštěný zchátralý hrad, který až do první světové války patřil jeho předkům. V ruinách hradu začíná rozkrývat pravý osud posledního pravého Eferengera," uvedla režisérka Denisa Gumbírová.


Křest filmu na DVD. Vlevo režisérka Denisa Gumbírová, vpravo Pavel Cajthaml, zástupce mediálního partnera filmu Trutnovinky.cz

Tvorba filmu od první řádky scénáře do posledního střihu trvala 10 dní. Hrají v něm především ochotníci z úpického divadelního spolku. V hlavní roli se představil Lukáš Králík, pro kterého to byl vůbec první kontakt s filmovou kamerou. „Je to zajímavá zkušenost. Hraju divadlo, dělám dobrovolnický divadlo a je to velmi diametrální rozdíl točit film a učit se divadelní představení,“ sdělil Králík.

Natáčení až na drobnosti probíhalo bez komplikací. Točilo se převážně na Úpicku. Podobně jako u českých velkofilmů, i zde autoři - kvůli časovému rozvrhu herců - netočili jednotlivé scény chronologicky „Nejtěžší se mi jevil střih, protože člověk u toho stráví hodně hodin. Zbytek mi připadal jako dovolená,“ uvedl kameraman a střihač Petr Špetla.

 

Při premiéře bylo v úpickém sále obsazeno přes 150 sedadel. Pozvánky se šířily jen osobně a pomocí sociální sítě facebook. „Jsem hrozně překvapená kolik lidí se tu sešlo, jenom kvůli takové naší dvanácti minutové blbosti,“ divila se při křtu režisérka Gumbírová.

Tvůrci rozhodně nezahálejí a už plánují další natáčení. „Druhý film bude filozofická báseň s názvem Šašek a král. Její autorkou ale nejsem já, napsal ji Lukáš Králík. Na září plánujeme temnou detektivku. Velká část se bude odehrávat v podzemí tvrzi Stachelberg. To už by mělo být delší. Počítáme kolem 45 minut,“ odhalila plány do budoucna Denisa Gumbírová.(hyš, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena