Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.05.2018
Přesný čas: 21:55 Svátek: Emil Zítra: Vladimír

V UFFU PŘEDSTAVÍ SVÉ UMĚNÍ STUDENTI I MILAN KNÍŽÁK, KTERÝ PŘIJEDE NA VERNISÁŽ

článek vytvořen 20. 08. 2011, přečetlo si ho 1718 lidí

Trutnov - Další pozoruhodnou expozici připravuje pro své výstavní prostory Galerie Uffo. V úterý od 18 hodin tam bude zahájena vernisáží výstava studentů Intermediální školy Akademie výtvarných umění v Praze a jejich profesora Milana Knížáka. Ten se vernisáže osobně zúčastní a přednese úvodní slovo.
„Intermedialitu jsem pro potřebu mého ateliéru definoval jako volný pohyb mezi médii. Volný pohyb znamená, že vedle klasických disciplín, jako je tvorba obrazu a sochy, mohou žáci používat video a počítač jako samostatné disciplíny, mohou tvořit instalace, mohou jako regulérní součást studia používat i literární, hudební či divadelní formy, mohou uvažovat o architektuře a samozřejmě tvořit i multimediální projekty,“ vysvětlil výtvarník, hudebník a performer Knížák, jenž se významně zapsal do dějin současného českého umění.


Profesor Milan Knížák vede Intermediální školu na AVU. On i jeho studenti budou mít výstavu v Uffu.

Tato výstava podle pořadatelů se řadí k nejvýznamnějším událostem letošní výstavní sezóny Galerie Uffo. „Možná se budu opakovat, ale právě způsob tvorby i instalace výstavy, takříkajíc Uffu na míru, je přesně tím, co zde chceme dělat a děláme, a co funguje,“ řekl ředitel společenského centra Uffo Libor Kasík.


Knížák
se jako výtvarník a performer významně zapsal do dějin současného českého umění.

Idea uspořádat tuto výstavu vznikla zhruba před rokem, konkrétní obrysy pak začala získávat na jaře. Ředitel Kasík navštívil profesora Knížáka s Paulinou Skavovou, kurátorkou Uffa, která byla jeho studentkou v posledním ročníku akademie. Navštívili ho v jeho ateliéru na AVU během jarních měsíců.

„Musím říci, že ačkoli to nebyla návštěva dlouhá, byla velmi inspirativní a příjemná. Studenti hráli na různé originální a neobvykle vypadající nástroje, takže na mě okamžitě dýchla zdravá tvůrčí atmosféra. Kromě samotné výstavy jsme domluvili i provedení divadelní hry Orbis Pictus aneb Putování politika, kterou pan Knížák napsal a spolu se svými studenty nazkoušel. Ta bude v Uffu předvedena v rámci dernisáže 22. září v 19 hodin,“ dodal Kasík.


V roce 2008 si Knížák udělal radost a pořídil si auto
Hummer H1, které je motivem plakátu k výstavě.

Zajímavostí také je, že motivem plakátu k výstavě je terénní automobil Hummer H1, který si Milan Knížák pořídil v létě roku 2008. Na šířku měří 2,2 metru, váží téměř čtyři tuny a jeho více než šestilitrový motor spolyká kolem dvaceti litrů nafty na 100 kilometrů. „To auto se mi prostě líbí, podobně jako holka, krajina, obraz. Nepitvám to na detaily, má v sobě určitou magii, kterou mě přitahuje. Hummer se mi líbil vždycky,“ prozradil Knížák v rozhovoru pro artalk.cz.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Petr Volf, dom

.

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena