Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.01.2019
Přesný čas: 00:25 Svátek: Vladislav Zítra: Doubravka

BAK TRUTNOV ZAČNE STAVĚT LANOVKU NA SNĚŽKU V ZÁŘÍ, ŘÍKÁ ŘEDITEL ČÍŽEK

článek vytvořen 05. 08. 2011, přečetlo si ho 3510 lidí

Trutnov - Potvrzeno. Novou lanovou dráhu na nejvyšší českou horu postaví stavební společnost BAK Trutnov. Už minulý pátek zdejší firma podepsala smlouvu s radnicí v Peci pod Sněžkou. Stavba za 299 milionů korun může začít už v září. V rozhovoru pro Trutnovinky to potvrdil generální ředitel firmy ing. DUŠAN ČÍŽEK.
Napadlo vás někdy v minulosti, že právě firma které šéfujete, bude jednou stavět lanovku na Sněžku?
Snahu Pece pod Sněžkou a jejího vedení o povolení této stavby a následně o získání dotace jsme dlouhodobě sledovali a drželi jí palce. Lanovka je pro Pec klíčová pro letní turistiku, takže jsme jim moc fandili. Když bylo jasné, že se lanovka stavět bude, nikdo z naší společnosti nepochyboval, že uděláme všechno pro to, abychom tuto prestižní stavbu u nás doma stavěli.

Nedávno jste postavili trutnovské divadlo, nyní budete stavět lanovku na nejvyšší českou horu. Dvě takové výjimečné zakázky, to vám asi hodně pomůže při propagaci vaší firmy, že?
Určitě je to pro naše zákazníky a dodavatele další potvrzení kvalit naší společnosti.

Dušan Čížek (zcela vpravo) podepisuje smlouvu o stavbě lanovky na Sněžku 
Dušan Čížek (zcela vpravo) podepisuje smlouvu o stavbě lanovky na Sněžku

Pojďme ještě k veřejné soutěži o stavbu lanovky. Z ní jste byli nejprve vyloučeni, nakonec jste ji vyhráli. Je to pro vás zadostiučinění?
Samozřejmě. Již v první soutěži by naše nabídka, pokud by nebyla vyloučena, zvítězila. Jsem velmi rád, že se konala soutěž nová, ještě transparentnější než ta první a naše nabídka mohla být úspěšná.

Víte, v jakém stavu současná lanovka je?
Stav stávající lanovky je velmi špatný. Po dobu provozu probíhaly jen udržovací práce a před několika lety byly opraveny některé základové prvky, bylo ale jasné, že lanovka takto dlouho být provozována nemůže. Ke stavu lanovky existuje několik znaleckých posudků, jejich obsah je nám znám.

Kolikrát v životě jste vy osobně jel lanovkou na nejvyšší českou horu?
Budete se divit ale nikdy. Já jsem spíše vyznavačem aktivní turistiky a na Sněžku si každý rok alespoň jednou „vyběhnu“, buď z Pece, nebo od Pomezních bud.
 
Svezete se ještě na staré lanovce, nebo si rovnou počkáte na novou „kabinku“?
Na staré lanovce se určitě svezu „pracovně“ v rámci stavby, bude po určitou dobu sloužit k dopravě našich zaměstnanců na horní stanici.

Budování lanovky v horském terénu asi nebude snadné. A k tomu nevyzpytatelné horské počasí. Budete nyní pravidelně sledovat předpověď počasí?
Sněžka je i v evropském rozměru unikátní. Naši italští partneři ve sdružení Lanovka Sněžka (lanovkářská firma Leitner - pozn. redakce) dlouho nemohli pochopit, proč klademe takový důraz na dostatečné rezervy v harmonogramu prací, když je ta hora vysoká jen něco přes 1600 metrů. Teprve když jsme jim ukázali, jak vypadá průběh počasí na Sněžce od září do dubna, pochopili.
Nová lanovka bude mít místo dvousedaček čtyřmístné kabinky. Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech, zcela nová bude dolní stanice, která se posune k parkovišti k chatě Lesovna (na snímku). Zdroj: Město Pec pod Sněžkou

Jaké první kroky nyní činíte? Jak probíhá příprava?
První kroky směřují k zajištění statických výpočtů a projektů pro první část stavby. Tou je vybudování patek ve spodním úseku. Patky musí být vybetonovány ještě v letošním roce, aby termín dokončení stavby nebyl ohrožen.

Stavba lanovky bude určitě pod stálým dohledem veřejnosti. Prozraďte ale něco, co lidé běžně při stavbě nepoznají.
Na stavbu bude použito 2500 krychlových metrů betonu a 500 tun oceli.

Otázka na závěr: Kdy se lidé svezou na Sněžku v nové lanovce?
Nejpozději na jaře 2014.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: 1x archiv stavební společnosti BAK Trutnov, 2x Město Pec pod Sněžkou

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena