Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:55 Svátek: Ilona Zítra: Běla
českozpívá

DVOJICE MUŽŮ ORGANIZOVALA FIKTIVNÍ SŇATKY, NYNÍ STOJÍ PŘED SOUDEM

článek vytvořen 21. 07. 2011, přečetlo si ho 1621 lidí

Trutnov - Kauzu dvou obchodníků s fiktivními sňatky začal ve středu projednávat místní okresní soud. Čtyřicetiletý muž z Trutnovska (zatím na svobodě) a jeho devětadvacetiletý komplic (od března ve vazbě) prodávali české nevěsty do zemí třetího světa. Na svědomí mají 26 fingovaných sňatků. Za napomáhání k neoprávněnému pobytu v Česku jim hrozí až tři roky vězení.

Policii (spolupracovala dokonce s Interpolem) se povedlo kuplíře dostat před soud po dlouhodobé usilovné práci. Už na konci roku 2009 se potvrdily informace, že se ve východních Čechách rozmohly sňatky, které pomáhají k legalizaci pobytů cizinců, zejména ze Severní Afriky. Zatímco naše nevěsty či ženichové dostali za jeden sňatek asi 30 tisíc korun, od cizinců ale inkasovali 100 tisíc za jednu svatbu.

"V současné době je již 23 osob (ženichové nebo nevěsty) odsouzeno pro trestný čin napomáhání k neoprávněnému pobytu na území České republiky. Dvě osoby čekají na soud a u jedné je podán návrh na podmíněné zastavení. Jejich sňatek však zůstává stále právoplatný," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová. Fingovaným partnerům ale nebude umožněn vstup na naše území, nebo na území Schengenského prostoru.

Podvodníci si pro účelové sňatky vytipovali lidi ze sociálně slabších vrstev, pro které byla finanční odměna asi 1200 euro velmi lákavá. K tomu ještě zaplacená letenka do ciziny a všechny výdaje spojené s pobytem. Nevěsty si vybírali třeba na letišti, mořských plážích nebo dokonce na internetu. Něsty či ženichové si podle policie zřejmě neuvědomili všechny možné komplikace svého jednání, a to včetně trestního postihu. Ne všichni se navíc slíbené částky od kuplířů dočkali. 

Svatby se konaly v azylovém zařízení na Kypru nebo v Nigérii. Z Česka většinou odlétaly  najednou dvě nevěsty, aby si mohly navzájem svědčit. V cizině na ně čekali ženichové. Po svatbě se nevěsty většinou vracely do Čech. Novomanželé, coby rodinní příslušníci občana Evropské unie, si na české ambasádě zažádali o turistické vízum, se kterým měli povolen vstup na naše území. Po příletu k nám si nechali přeložit oddací list do českého jazyka a přes zvláštní matriku v Brně si zažádali o český oddací list. S tím a dalšími náležitostmi pak žádali o povolení k přechodnému pobytu. Po dvou letech přechodného pobytu by už mohli žádat o trvalý pobyt.

Na podivné sňatky upozornily policii podezřelé okolnosti. "Například v jedné malé východočeské vesničce je za cizince provdaná paní, její dvě dcery i její sestra. Všechny ženy mají za manžely občany Nigérie," uvedla policie na svých webových stránkách.

(pac, tz)

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena