Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 11.12.2018
Přesný čas: 21:58 Svátek: Dana Zítra: Simona
českozpívá

ENERGIE ZE SOLÁRNÍCH PANELŮ SLOUŽÍ POTŘEBÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLY KOMENSKÉHO

článek vytvořen 21. 06. 2011, přečetlo si ho 7197 lidí

Trutnov – „Nechystáme se v žádném případě vyrobenou elektřinu prodávat,“ řekl nám Petr Horčička, ředitel Základní školy Komenského, která v rámci unikátního projektu nechala na střeše vzdělávacího zařízení namontovat solární panely. Ty byly dnes slavnostně uvedeny do provozu. Elektrárnu „nahodil“ místostarosta Tomáš Hendrych. „Vyrobená energie bude sloužit výhradně škole,“ upozornil ředitel.
Solární desky zabírají polovinu střechy na sportovní hale a více než polovinu střechy hlavní školní budovy. Na střeše je celkem 540 panelů, které dohromady zakrývají plochu asi 876 metrů čtverečních. Výkon panelů bude téměř 125 kilowattů. Náklady na tuto investici jsou více než 12 milionů korun. Podle ředitele Horčičky činí dotace z fondů Evropské unie přes 4,8 milionu korun. Škola si také musela vzít úvěr. Ten činí 7,3 milionu korun.


Místostarosta Tomáš Hendrych dnes odpoledne "nahodil" fotovoltaickou elektrárnu v ZŠ Komenského.

„Splácet ho budeme z výnosů fotovoltaiky,“ uvedl Horčička, který poznamenal, že byla na solární panely uvalena státem poměrně vysoká daň. Proto výnosy z nich nebudou tak velké, jak škola původně předpokládala. Příjmy z čistého ekologického zdroje pomohou škole v jejím rozvoji a část vyrobené elektřiny spotřebuje pro vlastní provoz. Vydělané peníze ze solárního zdroje budou použity také na nákup pomůcek a na každodenní servis.


Solární panely zabírají
polovinu střechy na sportovní hale a více než polovinu střechy hlavní školní budovy.

Škola, do které chodí 700 žáků a má 81 zaměstnanců, se pyšní tím, že podporuje životní prostředí. K tomu by měly přispět solární panely, které jsou na jiných základních školách v republice zatím spíše výjimkou. Po rekonstrukci školy byla odborníky jejímu vedení nabídnuta solární elektrárna. Ve stejné době stát na tuto formu získávání energie vypsal granty. Základní škola Komenského uspěla a stát ji přiřknul téměř pětimilionovou dotaci.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena