Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:43 Svátek: Ilona Zítra: Běla

TŘETÍ MUZEJNÍ NOC ZDOBENÁ VOJÁKY A POHÁDKOVÝMI POSTAVIČKAMI

článek vytvořen 18. 06. 2011, přečetlo si ho 2864 lidí

Trutnov - V průběhu prosluněného pátečního odpoledne a večera ožily prostory Muzea Podkrkonoší v Trutnově i jeho okolí nezvyklým ruchem. Návštěvníky přivítala řada stánků s občerstvením a upomínkovými předměty, možná byla i projížďka na koni. Zájemci obklopili hvězdářské dalekohledy, které díky odbornému vedení pracovníků Hvězdárny v Úpici umožnily nahlédnout do horké pece Slunce.
A bylo možné uvidět čerta i Bílou pani, která zdobila obličeje dětí tělovými barvami do podoby zvířátek i kosmických bytostí. Pohádkovou atmosféru doprovodilo i zajímavé vyprávění Aleny Křivské na téma Kde se vzal v Trutnově drak? V historickém oděvu na nádvoří muzea předváděl své umění středověký alchymista.Stěžejním bodem celé akce byla vernisáž výstavy Legionáři Trutnovska v boji za svobodu Československa, kterou připravilo Muzeum Podkrkonoší v Trutnově ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Jednotou Mladá Boleslav a Klubem přátel pplk. Karla Vašátky. Po několika ohlušujících salvách z historických zbraní před budovou ředitel muzea Vlastimil Málek uvedl v malých sálech starostu Trutnova Ivana Adamce, který ocenil náročnou přípravu této akce a zdůraznil úlohu legionářů při vzniku samostatného Československa, která je, podle jeho slov, v řadě případu přehlížená a nedoceňovaná.

Dále řekl, že s oživením tohoto historického úseku musíme začít zdola, ti, kteří mají informace z první ruky. „Máme k tomu odborně vzdělané lidi i podmínky. Prošel jsem si celou výstavu, je velice zajímavá. Za zlatý hřeb považuji zveřejnění seznamů legionářů z našeho okresu. Přál bych si, abychom o těch lidech více věděli,“ výstižně zhodnotil expozici na konci svého vystoupení.

O poslání Československé obce legionářské jako o státotvorné organizaci, která se stala v pozdějších totalitních režimech nepřijatelnou a perzekuovanou i o jejím poslání v současnosti pohovořil představitel její Jednoty Mladá Boleslav Tomáš Pilvousek. Vernisáž byla doprovázena profesionálním hudebním vystoupením violoncellistek Hany Josífkové a Daniely Nováčkové ze ZUŠ Trutnov. Výstava bude pro veřejnost otevřena až do 25. září. V otevřeném depozitáři návštěvníky příjemně překvapovaly představitelky Cechu panen rukodělných, které zde ve zdobných krojích prezentovaly staré textilní techniky.

Další doprovodnou akcí muzejní noci se ve velkých sálech stalo autorské čtení členů Obce spisovatelů Luboše Zeleného a Jaroslava Dvorského. Po krátké přestávce pak se zajímavou regionální tematikou hornické historie před posluchače předstoupili manželé Jiráskovi, kteří četli ukázky z dvoudílné publikace Václava Jiráska Ve znamení mlátku a želízka. Na konci čtení Václav Jirásek krátce představil další knižní pokračování této záslužné historické a sběratelské činnosti.Ve stejném čase před muzeem pokračovala alchymistická dílna, prezentace výzbroje a výstroje československých legií i pozorování objektů noční oblohy přístroji úpických hvězdářů. Akce Trutnovská muzejní noc 2011 byla zakončena ohňovou show v podání Mariana Kovaříka a Waypy.

FOTOGALERIE ZDE

Luboš Zelený
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena