Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.10.2018
Přesný čas: 21:46 Svátek: Vendelín Zítra: Brigita

SILÁK KRATOCHVÍL NA MISTROSTVÍ EVROPY: OBHAJOBA TITULU A DVA SVĚTOVÉ REKORDY

článek vytvořen 05. 06. 2011, přečetlo si ho 2154 lidí

Trutnov - A zase to dokázal. Silový trojbojař Jaromír Kratochvíl znovu slaví titul evropského šampióna federace WUAP. Jeho vláda na starém kontinentu trvá nepřetržitě už čtyři roky. Poslední zlato do sbírky přidal v sobotu v polském Rybniku, kde vyhrál kategorii open do 100 kg. Navíc disciplínu dřep (375 kg) a celkový výkon (922,5 kg) ozdobil světovým rekordem. V absolutním pořadí bez rozdílu vah skončil závodník FM Servis Powerteamu Trutnov na třetím místě.
„Na mistrovství jsem přitom odjížděl se strachem, abych vůbec prošel soutěží, protože letos se hodně zpřísnila pravidla,“ povídal chlapík, který byl podle nominace největším papírovým favoritem mistrovství. „S titulem se ale dopředu nedá nikdy počítat,“ naznačil Kratochvíl, že někdy člověk zvedne to, co chce a někdy se to naopak nevydaří. „Ale na medaili jsem si věřil,“ zdůraznil český závodník.


Jaromír Kratochvíl při mrtvém tahu na mistrovství Evropy v polském Rybniku.

Za soupeře měl trojbojaře z Německa, Slovenska, Polska, Švédska, Rakouska i Ukrajiny. Tím největším byl Peter Lincmaier, se kterým se Kratochvíl loni úspěšně přetahoval o zlato na mistrovství světa. Slovenský reprezentant však v Rybniku na medaili vůbec nedosáhl. Na rozdíl od Jaromíra Kratochvíla. Ten za obhajobou titulu vykročil stylově už od úvodní disciplíny. Prvním pokusem ve dřepu dal 360 kg. „Šlo to celkem v pohodě, a tak jsme na druhý pokus nahlásili světový rekord,“ prozradil vlčický silák. Na stojanech měl naloženo 375 kg. A zvládl to bez problému. Třetí pokus už vypouštěl.

V benčpresu nejdřív zvedl činku o hmotnosti 240 kg, pak přidal 7,5 kg a závěrečným pokusem zkoušel ještě 250 kg. „Bohužel jsem to nedotlačil, takže neplatný pokus,“ poznamenal Kratochvíl, že zapsáno mu zůstalo 247,5 kg. Stejný scénář jeho pokusů, první dva úspěšné a třetí špatný, přinesl i mrtvý tah. Prvním dal 280 kg, druhým 300 kg. „Třetím jsem chtěl další světový rekord 307,5 kg, ale to už taky bylo nad moje síly,“ prohlásil staronový mistr Evropy. Celkový součet? 922,5 kg.

„Byl to fofr. Jedna z nejrychlejších soutěží, co jsem absolvoval. Ani jsem nestíhal chladnout mezi pokusy. Tím, jak se zpřísnila pravidla, mi to přidalo trošku na nervozitě. Po závodě jsem byl hodně unavený, ale už tak příjemně, když teda vypustím ještě skoro 400 km řídit auto domů,“ okomentoval polský šampionát jediný zástupce FM Servis Powerteamu, kterého v Rybniku na cestě za dalším úspěchem doprovázeli trenér a přítelkyně.

Čtyřikrát v řadě vyhrát mistrovství Evropy, to už ve světě silového trojboje něco znamená. Co zatím stojí? Podle Kratochvíla hodně odříkání, dodržování životosprávy, nevynechání tréninku. „Samozřejmě i hodně peněz,“ podotkl silák. A právě finanční složka v současné době ohrožuje jeho sportovní budoucnost. „Většinu toho táhnu sám, ale teď jsme si museli vzít hypotéku. Takže, jestli se nenajde sponzor, moje kariéra skončila,“ posteskl si. Na zářijové mistrovství světa v Atlantě zatím nemá našetřeno nic. „Asi to nedopadne,“ řekl zklamaně. Stejně tak jako překonání magické hranice 1000 kg, jestli se tedy Kratochvílova kariéra uzavře…

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto:
www.fmspowerteam.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena