Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:40 Svátek: Lenka Zítra: Petr
českozpívá

MALÍŘ GEMROT, FOTOGRAF KÁMEN A SOCHAŘ OLIVA PŘEDSTAVUJÍ VERZI ZKLAMÁNÍ Z RÁJE

článek vytvořen 25. 05. 2011, přečetlo si ho 3653 lidí

Trutnov - Zklamání z ráje 2. To je název výstavy, která byla ve středu zahájena vernisáží v Galerii Uffo. Velmi různorodá expozice, v níž představuje svá díla trojice mladých umělců – malíř Jan Gemrot (1983), fotograf Martin Kámen (1982) a sochař Ondřej Oliva (1982) – má společného jmenovatele. Tím je poukaz na tak zvané „umělé ráje“, které obklopují současného člověka v konzumní společnosti.
„Výstava navazuje na projekt Zklamání z ráje, který se konal v říjnu minulého roku v Novoměstské radnici v Praze za velkého zájmu veřejnosti. V Trutnově má premiéru. Stejně jako předchozí výstavy, je i tato plně v souladu s naší koncepcí a zapadá dobře do prostoru galerie,“ uvedl Libor Kasík, ředitel Uffa.


Velké fotografie Martina Kamene vzbuzovaly na vernisáži v Uffu velkou pozornost návštěvníků.

Patrně největší pozornost diváků vzbudily stylizované, esteticky téměř vyumělkované velkoformátové barevné Kámenovy fotografie. „Jeho fotografiemi je divák zasažen, okouzlen, podmaněn,“ říká Rea Michalová, kurátorka projektu Zklamání z ráje. Předobrazem snímků jsou historické příběhy či pohádky, například ten o Šípkové Růžence, jejíž původní verze ze 16. století končila tragicky. Dále si vzal Kámen za předlohu řecký mýtus o Endymiónovi a Selené a další.


Vernisáž proběhla za účasti umělců Jana Gemrota, Martina Kamene a Ondřeje Olivy.

Fotografie v barevných fantastických kulisách přírody, soch, hřbitovů má až divadelní atmosféru, v níž se pohybují rozmanité bizardní oblečené i nahé postavy mužů a žen postavy dějově spřízněné s autorovými historickými nebo mytologickými předlohami. „Kámen originálně propojuje fotografií a malířství,“ poznamenala Michalová.


Obraz Jana Gemrota, který autor nazval Puberta.

Gemrotovy obrazy jsou hyperrealistické a emocionální. „Mapují fenomény konzumní společnosti ve vztahu k sociálním a psychologickým dopadům na člověka,“ tvrdí autorka projektu. Například obraz Puberta je zaměřen na únik z tíživé reality zobrazující demonstrativní sebevraždu mladé dívky. Téma smrti se odráží i v cyklu Ikebana mortis, kde autora fascinuje reinkarnace.


Detail jedné z působivých fotografií Martina Kamene.

Sochař Oliva představuje čtyři objekty. Dva z nich – Gothic a Barok – jsou komorními relikviáři inspirovanými gotickou a barokní architekturou. Kulatý objekt Zakázané ovoce vznikl odlitím papírových košíčků na dezerty. Dominantou výstavy je však křehká, ale monumentální plastika vytvořená ze skleněných trubek nazvaná How does it feel. Je to klíč k branám vytouženého ráje.


Objekt sochaře Ondřeje Olivy
Zakázané ovoce vznikl odlitím papírových košíčků na dezerty.

„Je to úžasná výstava. Nemohla jsem se odtrhnout od neuvěřitelných fotografií,“ podělila se o své dojmy návštěvnice výstavy Kateřina Rovenská. Také ostatní oslovení návštěvníci galerie vesměs chválili úroveň nové expozice, která potrvá do 6. července.

FOTOGALERIE ZDE:

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena