Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:55 Svátek: Igor Zítra: Olivie

RÓNOVY SOCHY V ULICÍCH, NA NÁBŘEŽÍ ÚPY PŘISTANE DÍTĚ Z MARSU, U UFFA USEDNE ČERT

článek vytvořen 19. 05. 2011, přečetlo si ho 2700 lidí

Trutnov - Městská galerie pokračuje v instalacích soch do veřejného prostoru. Po loňských bronzových Hráčích sochaře Michala Gabriela na nábřeží řeky Úpy, které měly velký ohlas mezi obyvateli města, se tentokrát představí malíř a sochař Jaroslav Róna (1957).
Vernisáží budou ve čtvrtek 2. června v 17 hodin uvedeny do trutnovského prostoru jeho dvě práce, které ho pak budou zdobit od června až do října. Róna tak vstoupí do města. Dítě z Marsu bude zdobit nábřeží Úpy a Sedící čert se zabydlí před Společenským centrem Uffo.


Socha Dítě z Marsu (vlevo) bude zdobit nábřeží Úpy, další artefakt Sedící čert bude u Uffa.

„Prošli jsme město a hledali vhodné místo k umístění soch. V souladu s loňským umístěním Gabrileových soch jsme se rozhodli, že jednu z Rónových prací umístíme opět na Dolní promenádu a druhou vlevo od hlavního vchodu do Uffa, protože je to pěkné místo,“ řekla nám ředitelka galerie Lucie Pangrácová.


Malíř a sochař Jaroslav Róna se přijel podívat do Trutnova na výstavu svého kolegy Petra Nikla.

Jak se dále vyjádřila, chtěla by galerie v umísťování soch do veřejného prostoru pokračovat i v budoucnu. „Bylo by dobré, aby se z toho stala v Trutnově tradice. Je to naše přání. Jaroslav Róna je členem legendární umělecké skupiny Tvrdohlaví, jejichž členy byli také Michal Gabriel a Petr Nikl, který má v současné době v galerii výstavu Blázníček. Vernisáži byl Róna osobně přítomen.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: archiv Jaroslava Róny, Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena