Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:32 Svátek: Ivan Zítra: Adriana

ŠKOLÁCI S GEBAUEREM TVOŘILI VELKÝ OBRAZ, UMĚLEC UKÁZAL, JAK SE MALUJE ÚSTY

článek vytvořen 04. 05. 2011, přečetlo si ho 2610 lidí

Hostinné - Nevšední prologem byla včera zahájena už pátá výtvarná dílna z projektu Jsme jiní? zdejší základní školy Sluneční, při které děti malují s profesionálními umělci. Tentokrát se školáky vytvořil velký obraz sochař Kurt Gebauer. Ten se také hned na začátku představil jako zpěvák a zaplněné jídelně za doprovodu klavíru zazpíval text na Beethovenovu Ódu na radost.
Potom už se školáci pod jeho vedením s chutí pustili do díla. Na velké plátno opřené o zeď jídelny děti s pomocí umělce válečkem na různá místa nanesly barevné siluety, které po zaschnutí domalovaly rozmanitými postavami, které si nakreslily na výkresy. Při tom prokázali mimořádnou kreativitu, kterou si Gebauer pochvaloval. „Myslím, že jsou děti velmi šikovné, nadšené a jejich obrazotvornost je velká,“ řekl výtvarník, který na konci páté dílny obraz domaloval.


Pod dohledem sochaře Kurta Gebauera děti v Hostinném malovaly rozměrný obraz.

V průběhu dopoledne ještě děti tvořily pod vedením svých učitelek v sedmi třídách školy. Na rozměrnější formáty mimo jiné nanášely barevné skvrny, čímž vznikaly pestrobarevné abstraktní kompozice, dále k malbě používaly váleček, v barvě namočený tenisový míček či provázky. Jednotlivé obrazy pak opět domalovávaly postavičkami, které byly podobné hravým dílům španělského malíře Joana Miró.„Jsem velmi spokojená s tím, jak se děti s různými formami mentálního postižení velmi aktivně zapojily nejen do dnešní dílny, ale také do dílen předchozích. Výsledky jsou moc dobré,“ uvedla učitelka Jaroslava Zielińska. Když se tvůrčí dílna blížila do finále, požádala další kantorka Jana Jánošíková sochaře Gebauera, zda by jeden z menších obrazů domaloval. Ten ochotně svolil.


Perličkou již páté projektové výtvarné dílny byla malba ústy, kterou Gebauer ochotně předvedl.

„Ukážu vám, ale bojím se, že vám to pokazím, jak se maluje ústy,“ sdělil překvapeným divákům Gebauer. Štětec namočil do barvy, vzal ho do úst a začal do obrazu malovat malé hlavy. To mělo u dětí velký ohlas. Gebauer si s caparty velice rozuměl a nenásilnou formou z nich vydoloval to nejlepší. Odměnou mu byla veselá společná fotografie, kterou vytvořil fotograf Bohdan Holomíček. Ten tvůrčí dílny mapuje a výsledkem bude připravovaná publikace.


Velké plátno, které děti pokryly různými postavičkami, před dokončením profesionálním umělcem.

„Publikace bude obsahovat fotografie z celoročního projektu a v listopadu bude slavnostně pokřtěná,“ prozradila ředitelka školy a autorka projektu Iva Faltová. Dílny skončí 15. června. Děti budou tentokrát pracovat s výtvarníkem Federico Díazem, který vytvořil zlatou slzu pro výstavu Expo 2010 v čínské Šanghaji. Projekt vyvrcholí 8. listopadu výstavou prací dětí i profesionálních umělců a společnou aukcí ve Společenském centru Uffo.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Kamera: Jan Macek


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena