Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 19.07.2018
Přesný čas: 13:33 Svátek: Čenek Zítra: Ilja

VE ČTVRTÉM DĚJSTVÍ PROJEKTU JSME JINÍ? DĚTI TVOŘILY SE SOCHAŘKOU SKAVOVOU

článek vytvořen 15. 04. 2011, přečetlo si ho 3432 lidí

Trutnov - Bývalá tovární hala Texlenu. Právě tam má ateliér trutnovská sochařka Paulina Skavova. V tvůrčím prostředí se na dva dny usadily děti ze Základní školy Sluneční v Hostinném v souvislosti s projektem Jsme jiní?, který toto vzdělávacího zařízení vymyslelo. Dnes čtvrté dějství projektu po třech dnech vyvrcholilo ve škole.
Práce v ateliéru byla pro děti neskutečným zážitkem. „Tři projektové dny jsme nazvali hmatart. Děti poznaly nejen nové prostředí sochařského ateliéru, ale vyzkoušely si také modelování i další výtvarné techniky,“ řekla nám sochařka. V pracovních dílnách je v prvním dnu čekala tvorba hlavy ze sochařské hlíny. Ty budou potom odlity a vystaveny.


V sochařském ateliéru Pauliny Skavove děti ze ZŠ v Hostinném tvořily hlavy z hlíny.

V této disciplíně se ukázal jako profesionál žák deváté třídy Zdeněk Onderšin. S prací na své hlavě po prvním dnu dílen nebyl zcela spokojen a považoval ji za nedokončenou. Zatímco ostatní děti se už věnovaly technice otisků dlaní na plátno, kde vznikaly zajímavé barevné kombinace, Zdeněk na hlavě včera ještě celé dopoledne usilovně pracoval. Dnes děti ve škole v Hostinném své dlaně tiskly do hlíny s tím, že potom otisky sochařka Skavova odlije.Podle ředitelky školy Ivy Faltové, která celoroční projekt vymyslela, si tvůrčí dílny velmi užívají postiženější děti. „Těm šikovnějším zase pozvednou sebevědomí,“ uvedla. Sochařka Skavova se domnívá, že projekt je velmi velkorysý. „Já v něm figuruji ve dvou rovinách. Jako umělec, který s dětmi pracuje v rámci výtvarných dílen, a součastně také budu společně s ředitelkou Faltovou pracovat na architektuře výstavy v Uffu,“ prozradila.


Ve druhém dni projektu Jsme jiní děti svými dlaněmi tvořily barevné otisky na plátno.

Pro trutnovskou sochařku jsou dílny velkou zkušeností. „Nepovažuji se za pedagoga. Klobouk dolů před učitelkami, které tady jsou. Je to nesmírně těžká práce. Je zajímavé, jak děti při práci uvažují. Mám k tomu svým způsobem blízko, protože mám sama mentálně postiženého bratra. Důležitý je cit, s nímž se musí s dětmi pracovat. Oni to pak vrátí spontánností a upřímnou radostí,“ vysvětlila.


Dlaň otiskla i autorka projektu a ředitelka školy Iva Faltová. Přihlíží sochařka Paulina Skavova.

V ročním projektu děti tvoří pod vedením profesionálních umělců. Zatím poslednímu „sochaření“ předcházely tři pracovní dílny. Komiksové příběhy vytvářely děti s trutnovským kreslířem Jiřím Grusem, s výtvarnicí Lenkou Stodůlkovou modelovaly z keramické hlíny brouky a hady a při setkání s Terezou Komárkovou se školou ozýval tlukot kladívek. Z dřívek, hřebíků a plastů vznikali další zástupci hmyzí říše. Školáci budou ještě tvořit 5. května se sochařem Kurtem Gebauerem a 15. června s výtvarníkem Federico Díazem.


Děti ze Základní školy Sluneční v Hostinném dnes tiskly do hlíny své ruce, ty budou odlity.

Po ukončení tvůrčích dílen se všichni účastníci mohou těšit na výstavu výtvarníků a dětí ve Společenském centru Uffo, která začne vernisáží 8. listopadu. „Její součástí bude nejen aukce prací umělců i dětí, ale také křest publikace, která mapuje všechny projektové dílny. Snímky do ní pořizuje známý fotograf Bohdan Holomíček, kterého si děti velmi oblíbily. Kamarádsky mu říkají děda Bohdan,“ dodala Iva Faltová.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Iva Faltová,
Hynek Šnajdar
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena