Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:55 Svátek: Igor Zítra: Olivie

FOTOGRAF JIŘÍ JAHODA DAL NA KALENDÁŘ BOTY DĚLNÍKŮ A ODNESL SI PRVNÍ CENU

článek vytvořen 28. 03. 2011, přečetlo si ho 3563 lidí

Trutnov - Základem je dobrý nápad a umění ho realizovat. Toho se drží trutnovský fotograf Jiří Jahoda. Jeho úsilí bylo nyní korunováno významným úspěchem. Nafotil totiž kalendář pro turnovskou slévárnu, jehož dvanáct listů zdobí boty poznamenané manuální prací, přihlásil ho do prestižní národní soutěže Kalendář roku 2011 a získal ve velké konkurenci první cenu.
„Téma bot jsem načal už v roce 2002 a líbilo se. Teď jsem se k tomu vrátil. Vždycky před obědem jsem zašel do hospody kousek od mého bytu za rohem. Přemluvil jsem dělníky, aby mi svoje boty půjčili. Dal jsem jim přezůvky, šel do ateliéru, boty nafotil a než se naobědvali, tak jsem jim je zase přinesl. Nafotil jsem asi dvacet párů různých bot lidí různých profesí a pak jsem udělal výběr,“ popsal vznik kalendáře Jahoda.


Fotograf Jiří Jahoda s diplomem za první cenu a s vítězným kalendářem Boty 2011.

Trutnovský fotograf není v soutěži o Kalendář roku žádným nováčkem. Účastní se jí už deset roků a letos ji vyhrál popáté. Klíčem k úspěchu je vždycky jednoduchost a originalita nápadu. V minulosti například okouzlil porotu kalendářem s kovovými šatními skříňkami pracovníků slévárny, kteří si je svérázným způsobem zdobí. „Někdo má rád sport, tak tam má fotky sportu, jiný auta, tak tam má auta a další zase ženské, tak skříňku ozdobí ženskými motivy,“ řekl Jahoda.


Vyhodnocení prestižního národního klání se konalo v Národně technickém muzeu v Praze.

Dalším velmi nevšedním kalendářem jsou slévárenské nástroje, které ovládá pár mužských rukou. „Slévači mi svoje nástroje nechtěli nejdříve půjčit, protože na nich dost lpí. Musel jsem jim slíbit, že do druhého dne do rána budou zpátky. Vzal jsem je, k tomu pytel prachu a šmíru ze slévárny a jel domů do ateliéru. Kamarád mi k tomu poskytl své ruce a vznikl kalendář,“ vzpomíná fotograf.


Fotograf nezvítězil se svými kalendáři poprvé, za posledních deset let si odnesl prvenství pětkrát.

Letošní vyhlášení soutěže o Kalendář roku, kterou pořádá společnost Typografia Amip Group, se odehrálo na malém pódiu v Národně technickém muzeu v Praze mezi starými modely lokomotiv, automobilů, motocyklů a letadel. Jahoda si úspěchu velmi váží, protože za sebou nechal i známé fotografy, mezi nimiž byla například i Sára Saudková. „S první ceny mám samozřejmě radost a těší mě, že se moje kalendáře líbí,“ dodal Jiří Jahoda.

Podmínkou k účasti v soutěži o Kalendář roku je předložit dva kalendáře a vstupní poplatek čtyři tisíce korun. V porotě sedí významní fotografové, grafici, pedagogové z FAMU a další odborníci. Nakonec investor z turnovské slévárny vydá přibližně 250 kusů kalendářů s Jahodovými fotografiemi, z nichž každý přijde na více než 800 korun.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Martin Jahoda, Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena