Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:46 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

MILOVNÍCI PÁLENEK VYRAZÍ DO HAVLOVIC NA ČTVRTÝ ČESKO-MORAVSKÝ KOŠT SLIVOVICE

článek vytvořen 08. 03. 2011, přečetlo si ho 2878 lidí

Havlovice - Slivovice, hruškovice, jablkovice, višňovice, meruňkovice, směsi či likéry budou moci v sobotu v Kulturním domě ochutnat v množství větším než malém destiláty a pálenky na již čtvrtém Česko-Moravském koštu slivovice, který pořádá Spolek přátel českého a moravského folklóru.
Po loňském rekordu, kdy bylo možné okoštovat 464 vzorků, tentokrát proškolení degustátoři z Čech i Moravy anonymně hodnotili 363 vzorků. Podle prezidenta spolku Zdeňka Mencla menší počet vzorků způsobila ne příliš dobrá úroda. Přesto jejich počet považuje za velmi slušný. Podstatná většina pálenek pochází z Trutnovska a Náchodska, zbytek z různých koutů Čech a Moravy.


Hned u vstupu do sálu Kulturního domu v Havlovicích nabízí krojovaný muž pálenku k ochutnání.

Loňským šampionem se stala padesátiprocentní hruškovice pěstitele Jaroslava Kutílka z roku 2008, která získala 49 bodů z padesátibodové škály. Po odborné degustaci je znám i letošní vítěz. Je jím Jaroslav Lukášek z Náchoda, který do klání poslal slivovici. Tím byla pokořena hegemonie hruškovic, které dominovaly předchozím třem ročníkům.


Ani letos nebudou chybět v ošatkách moravské koláčky a jiné speciality.

Také na letošním koštu mohou mlsné jazýčky zvyklé na něco ostřejšího poválet po jazyku nejen tradiční hruškovici, jablkovci, třešňovici či višňovici, ale také vínovici i rozmanité směsi včetně kompotovice. Nebudou chybět ani speciality jako meruňkovice, pomerančovice, jalovcová, rynglovice, banánovice a další. Součástí koštu jsou i vzorky likérů: medoviny, višňovky, ořechovky, zázvorovice či černého jeřábu.


Na košt bude připraveno 363 vzorků pálenek od slivovice, přes hruškovici až po jeřabinku.

Protože se doporučuje při konzumaci destilátů jíst, jsou na koštu samozřejmostí rozmanité delikatesy. K dispozici budou zabijačkové speciality, klobásky, sýry, moravské koláčky a podobně. Bohatý bude také kulturní program. Vystoupí Cimbálové muziky Jožky Varmuži ze Svatobořic a z Červeného Kostelce, Dětský folklorní soubor Barunka a lidová muzika z České Skalice, Batňovické babičky zatančí Českou besedu a už tradičně zahraje skupina Klapeto z Náchoda.


Také letos se do kroje obleče prezident celé akce Zdeněk Mencl (vpravo).

Rovněž letošní ročník má charitativní význam. Zatímco loni výtěžek putoval do denního stacionáře Malý princ v Úpici, letos ho obdrží Hospic Anežky České v Červeném Kostelci. „Výtěžek nebude menší než 10 tisíc korun. Podstatná je však radost z dobré akce. Když popíjíme, tak starosti podřimují,“ dodal prezident Zdeněk Mencl.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena