Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.03.2018
Přesný čas: 00:15 Svátek: Radek Zítra: Leona
českozpívá

LONI DOŠLO V OKRESE K 21 PŘÍPADŮM DOMÁCÍHO NÁSILÍ, AGRESORY BYLI MUŽI

článek vytvořen 28. 02. 2011, přečetlo si ho 951 lidí

Trutnov - Domácí násilí není nový fenomén, pouze je mu v posledních letech věnována zvýšená pozornost. Nevyhýbá se ani trutnovskému okresu. „Loni bylo v této kategorii trestné činnosti zaznamenáno 21 případů s prvky domácího násilí,“ řekl Libor Špráchal, zástupce vedoucího územního odboru Policie ČR v Trutnově.
V této souvislosti bylo z obydlí vykázáno 13 násilných osob. Agresory byli pouze muži. V několika případech byl využit institut krátkodobé ochrany osob. „Násilí skutečně prokazatelně páchali pouze muži, ale je možné, že se násilí dopouštějí i ženy. To se však neprokázalo. Možná se muži stydí, to přiznat,“ uvedl Špráchal.V rámci Královéhradeckého kraje bylo loni vykázáno 44 násilných osob z bytů, což je v průměru 3,6 měsíčně. V roce 2010 byla poprvé v České republice překročena hranice počtu vykázání z roku 2007, kdy došlo k 862 případům. Celkem bylo loni v zemi vykázáno 1058 násilných osob, což je nárůst o téměř 23 procent proti roku 2007.

Podle Bílého kruhu bezpečí, který se případy domácího násilí zabývá, oběťmi už dávnou nejsou jen lidé z nižších vrstev společnosti, ale i ti, kteří jsou dobře zajištění. Případy se vyskytují napříč sociálními vrstvami. Při řešení domácích sporů, u kterých musí zasahovat policie, za zavřenými dveřmi bytů nejsou ohroženy jen ženy, ale také muži.

A jak se mají chovat oběti domácího násilí? Především je nutné, aby mysleli na svou bezpečnost, utekli na bezpečné místo a pak si přivolala pomoc – linku 158 Policie ČR. V případě zranění by měly napadené osoby vyhledat lékařské ošetření, nechat si vystavit doklad o zranění a ten pečlivě uschovat. Pokud je to možné, je dobré pořídit fotografii zranění (na fotce musí být datum, jméno případně i jméno svědka). Nikdy by napadená osoba neměla z bytu odcházet bez svých dětí.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Ilustrační foto: fotobanka Profimedia

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena