Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:15 Svátek: Lenka Zítra: Petr

POŘADATELÉ FESTIVALU CHTĚLI PRACHÁRNU VE VOLANOVĚ, S NABÍDKOU ALE PŘIŠLI POZDĚ

článek vytvořen 23. 02. 2011, přečetlo si ho 9975 lidí

Trutnov - Možnost pořádat letní Open Air Music Festival ve Volanově zřejmě definitivně padla. Organizátoři rockové přehlídky z Občanského sdružení Geronimo sice požádali o prodej parcel v lokalitě bývalého vojenského areálu Prachárna, město je ale včera prodalo firmě Modela.
Podnikatelský subjekt zaplatí 50 korun za metr čtverečný a pozemky využije k průmyslové výrobě. Ve Volanově už některé parcely má a nyní koupené s nimi sousedí nebo na ně navazují. Prodej včera posvětili zastupitelé města při veřejném jednání.

Lidé z Geronima, kteří uvažovali o Volanovu jako o náhradní variantě pro konání festivalu, sice nabídli cenu o dvě koruny vyšší, ale pozdě. Město totiž už loni na podzim zveřejnilo záměr pozemky prodat. A do konce roku se kromě Modely žádný jiný zájemce neozval.

Až týden před schválením v zastupitelstvu poslali pořadatelé festivalu svoji písemnou nabídku. „Oznámení o tomto záměru jsme bohužel na veřejné desce městského úřadu nezaregistrovali a větší publicitu neměl,“ vysvětlili v žádosti o koupi pozemků, kterou podepsali za Geronimo Martin Věchet a Eva Navrátilová.

Organizátor festivalu Martin Věchet (vlevo)
Organizátor festivalu Martin Věchet (vlevo)

Pro prodej pozemků firmě Modela hlasovalo 25 zastupitelů z osmadvaceti přítomných. Většina se přiklonila k názoru, že mělo Geronimo dost času si pozemky koupit a nechtěla už připravený prodej měnit. „Co bychom řekli firmě Modela? Že zrovna někdo přišel, kdo věděl, že dala nabídku 50 korun, a že dá 52? Já bych také mohl přijít s tím, že chci dát 53 korun a požadovat revokaci předchozích usnesení,“ pronesl zastupitel Martin Vokatý. Podobně mluvil i Jozef Hübl z opozice: „Korektně a uvážlivě tu provádíme prodej městského majetku. Jak by se na to potom dívali ti zájemci?“ nadnesl.

Koupě ve Volanově znamená podle občanského sdružení konec festivalu v Trutnově. Byla to údajně poslední šance festival zachránit. „Jak je známo, změna místa konání je vzhledem k územnímu plánu, který počítá se zastavěním ploch okolo PKS Bojiště, nevyhnutelná, a pokud má být známé každoroční setkání zachováno v Trutnově, je toto jedna z posledních možností,“ napsali organizátoři v žádosti.

Prachárna měla být jednou z variant, kam by se mohl festival přesunout, pokud by neměl na Bojišti odpovídající podmínky. V březnu 2008 Geronimo sice požádalo městský úřad o nájem pozemků, ale nedoložilo způsob finančního zajištění svého záměru. Od té doby už s městem o svých plánech nejednalo.

Open Air Music Festival tak bude letos znovu Na Bojišti. Jeho pořadatelé ale prohlašují, že je to zřejmě naposledy. Důvodem je podle nich stavba kanalizace, která podle zakladatele festivalu Martina Věcheta odstartuje stavební ruch v těsné blízkosti areálu.

"Stejně tak jako kdysi železnice křižovala posvátná území původních obyvatel severoamerických plání, i Bojiště má nyní protnout kanalizace. A to je začátek konce. S kanalizací přijdou investoři," sdělil Věchet tiskové agentuře ČTK. Stavět by se mohlo na některých okolních loukách, využívaných při festivalu pro stanové městečko. Developeři se zatím ale do masivní výstavby nepustili.

Podle trutnovského starosty Ivana Adamce ale budování kanalizace s letním festivalem kolidovat nebude. „Vydal jsem příkaz, aby to nebránilo konání festivalu," řekl. Radnice má v plánu položit část kanalizace podél silnice u areálu buď před konáním festivalu nebo až po něm. "Navíc se nerozkope celá lokalita Bojiště. Kanalizace je liniová stavba, my uděláme páteřní řád, jednotlivé přípojky si pak udělají majitelé domů. Kanalizaci děláme proto, že tam dosud žádná není,“ dodal Adamec.

PSALI JSME LETOS O FESTIVALU:

BUDOUCNOST FESTIVALU JE NEJISTÁ, TVRDÍ VĚCHET. NIC MU NEBRÁNÍ FUNGOVAT DÁL, OPONUJE ADAMEC

TRUTNOVSKÝ FESTIVAL KONČÍ, LIDÍ LETOS ZŘEJMĚ PŘIJELO MÉNĚ

MANIC STREET PREACHERS NADCHLI, ZPĚVAČKA EVA PILAROVÁ VAŘILA

SVATBA NAKONEC BYLA, ALE NE NA BOJIŠTI. KONALA SE V SÍNI BOHUSLAVA MARTINŮ

V PRVNÍ DEN FESTIVALU HRÁLA VLTAVA, V SOBOTU VYSTOUPÍ HAVELKA & MELODY MAKERS

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena