Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:53 Svátek: Nela Zítra: Blažej

OD ÚTERKA BUDE V UFFU NOVÁ VÝSTAVA VÝTVARNICE MARIANY JŮDOVÉ

článek vytvořen 22. 01. 2011, přečetlo si ho 2340 lidí

Trutnov - Výtvarnice Mariana Jůdová představí v Galerii Uffo cyklus svých prací od roku 2006 až po rok 2010. Její výstava nazvaná Revize je rozsáhlou prezentací tvorby od prvotních zahrádek, ženských zbraní, až po sérii tisků s erotickým námětem jakoby popsaným přímo perem Markýze de Sade. Jednoduše řečeno výstava je nabitá estetikou a erotikou v dárkovém balení.
Popsala byste nám pracovní prostředí, které vzhledem k tomu, že tvoříte díla ve virtuálním prostředí počítače, pravděpodobně nepřipomíná typický malířský ateliér?
Můj počítač je můj ateliér. Stojí doma na stolku a snad kromě pár programů se ničím neliší od těch vašich. Při práci se do něj ale zavírám na hodiny a hodiny úplně stejně jako do toho ateliéru klasického, vonícího barvami.

Na Vašich dílech je patrné, že kladete důraz na barevnou kompozici. Dalo by se říci, že jste vyměnila klasickou malířskou paletu za neomezenou škálu barev a dat, kterou čerpáte z internetu?
Ano, i něco takového by se dalo říct, ale ne doslova… Během studia v ateliéru Michala Bielického na AVU jsem přišla na chuť novým technologiím, které mě vždy lákaly. Štětec a barvy jsem však vyměnila za monitor a myš hlavně proto, že malba pro mě přestala být vhodným jazykem vyjádření. Našla jsem pro sebe polohu mezi novými médii a klasickým závěsným obrazem, která mě nejen baví, ale nejlépe prezentuje způsob mého uvažování. 

Jak jste se dostala k umění? Vyrůstala jste v uměleckém prostředí? 
V uměleckém prostředí jsem nevyrůstala, ale od malička mě bavilo kreslit a malovat a moji rodiče mě v tom podporovali. Od školky jsem navštěvovala Základní uměleckou školu a po vzoru mého tehdejšího učitele pokračovala v dalším studiu na Střední škole keramické. V Bechyni jsem se seznámila s panem PaeDr. Svobodou, který mi otevřel cestu ke konceptuálnímu umění… pak následovala Akademie, Prof. Knížák a Prof. Bielický. Celá moje cesta k umění je založena na setkávání se lidmi, kteří mě svou fascinací uměním ovlivnili.

Studovala jste na pražské Akademii výtvarných umění u prof. Milana Knížáka a prof. Michaela Bielického. Jak byste hodnotila léta strávená na této škole?
Léta na Akademii byla krásná. Trochu naivní, idealistická, ale intenzivní a svobodná. Někdy to přirovnávám ke květinám ve skleníku, které si nepřipouští, že budou nakonec přesazeny do záhonu a adaptace nebude jednoduchá. Nikdy bych však neměnila, studia na Akademii mě naučila samostatně uvažovat, rozhodovat se a svá rozhodnutí si obhájit.

Máte pracovní zkušenosti s mnoha galeriemi. Pracovala jste například v GPS Art Gate, Futuře, Galerii Václava Špály a nakonec i v Langhans Galerii Praha. Přibližte nám současnou uměleckou českou scénu z pozice umělkyně a galerijní manažerky. Prodává se mladé umění?
Je obecně doba vstřícná k mladému umění?

Ano, myslím, že mladým umělcům je dáván větší a větší prostor a mají v současném umění silnou pozici. Přesto je však nepopiratelným faktem, že většina tuzemských sběratelů a investorů stále dává přednost zavedeným jménům a osvědčeným kvalitám před investicemi do mladého umění. Trh se současným uměním se však pozvolna, krok za krokem, buduje i u nás. 

Mariana Jůdová absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze. Patří k mladé generaci autorů, jejichž tvorba je inspirována nejrůznějšími symboly popkultury a novými technologiemi. Ve svých tištěných obrazech se zdánlivou lehkostí kombinuje různé hračky, nápisy, květiny, zbraně, planety či další subjekty, které vzhledem k jejich uspořádání v nečekaných estetických kombinacích dešifrujeme až při podrobnějším pohledu. Ze zbraní je vytvořena designová zahrádka, z hraček lebka, z květin naopak zbraně, a z virů dopravní značky. Jako by někdo uklízel internetový odpad a vytvářel z něj pořádkumilovný kaleidoskop. Tvorbě výše zmíněných tisků předcházela výroba pracných výšivek s erotickými motivy japonského komiksu manga. Mariana Jůdová vědomě pracuje s podprahovými účinky reklam a do bezproblémových líbivých nabídek vkládá hrůzná poselství.

Vaše výstava v trutnovské Galerii Uffo nese název Revize. Jedná se o první retrospektivní výstavu, která vznikla na základě jakési inventarizace Vaší práce? 
Výstava Revize v Galerii Uffo je mojí dosavadní výstavou největší. Je zde kromě poslední série obrazů s názvem Perem Markýze de Sade prezentována většina mých děl, která vznikla v letech 2006 až 2010. Jedná se tedy o určitou revizi tohoto časového období a těším se, že společně s vámi zreviduji cestu, kterou moje práce za tu dobu prošla. 

Hostem vernisáže, která proběhne 25. ledna v prostorách Galerie je Lenka Lindaurová. Proč právě ona? 
Lenka Lindaurová (kurátorka, výtvarná kritička a režisérka) je velmi aktivní osobností současné umělecké scény. Již od doby, kdy působila jako šéfredaktorka magazínu Art&Antiques mám ráda břitký styl jejího psaní. S Lenkou jako kurátorkou jsem měla možnost produkčně spolupracovat na několika výstavách realizovaných v Galerii Václava Špály a stali se z nás přátelé. Považuji ji za důležitou osobnost současného umění, vážím si jejích názorů a pevných postojů k problematickým otázkám naší kulturní scény. Jsem velmi ráda, že mé pozvání do Trutnova přijala.

(lik, tz, uff)
Foto: archiv centra Uffo

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena