Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:47 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard

BYLA TO PRO MĚ SPRCHA, LÉČBA ŠOKEM, ŘEKL PO NÁVRATU DOMŮ MUSHER HAVRDA

článek vytvořen 21. 01. 2011, přečetlo si ho 2281 lidí

Trutnov - Dvacet kilometrů před cílem poslední etapy odstavil Radek Havrda své psí spřežení mimo závodní stopu a předčasně ukončil alpský závod La Grande Odyssée. Extrémní soutěž, kterou v předchozích čtyřech letech dokázal dvakrát vyhrát, jednou v ní byl druhý a jednou čtvrtý. „Byla to pro mě sprcha, léčba šokem,“ přiznal dnes v poledne, jen pár hodin po návratu z Francie.

JAK SE CÍTÍTE PÁR DNŮ PO TAK SMOLNÉM ZÁVODĚ?
V takové situaci by se asi nikdo necítil dobře. Ještě je asi moc brzy na to, abych si vše v klidu nechal projít hlavou, probral to a opadly emoce. Strašně mě to mrzí, ale život musí jít dál. Záleží nyní na tom, co vymyslím a co se bude dít dál.

Radek Havrda na trati. Nejprve jezdil na druhém místě, pak se oblékl do žlutého dresu lídra. Závoda ale nedokončil 
Havrda na trati. Nejprve jezdil na druhém místě, pak se oblékl do žlutého dresu lídra. Závoda ale nedokončil

UŽ JSTE NĚKDY V KARIÉŘE MUSEL ZE ZÁVODU ODSTOUPIT?
Dá se říct, že mám teď jistou černou sérii. Loni po výborném druhém místě na alpské Odyssee jsem nedokončil závod v Norsku, pejsci si přivezli nějakou nákazu a potom jsem kvůli špatnému zdravotnímu stavu psů nedojel ani Ledovou jízdu tady v Krkonoších. Takže jsem vlastně poslední tři závody nedojel, což je teda hrozná bilance.

CO JSTE SI VŮBEC ŘÍKAL V POSLEDNÍ ETAPĚ, KDYŽ VÁS ZAČALI SOUPEŘI PŘEDJÍŽDĚT?
Nezajímali mě ani tak soupeři, jako mí psi a problémy, které měli. V takovou chvíli si říkám, jestli jsem vůbec dobrý musher, když jsem na svých psech nedokázal poznat, že hrozí takový kolaps. Myslím, že jsem neudělal chybu, že bych třeba jel příliš rychle, že bych závodil o umístění. Chtěl jsem jen v klidu dojet.

JAK VYPADALA ZÁVĚREČNÁ ČÁST POSLEDNÍ ETAPY Z VAŠEHO POHLEDU?
Po nočním bivaku jsme startovali stejně s Norem Brenodenem. On se pohyboval v pořadí asi na sedmé příčce, nějak moc to nehnal. Prvních deset kilometrů klesání jsme jeli spolu, pomalu, v klidu a vše šlo dobře. Nepozoroval jsem nic, že by něco hrozilo. Ale věděl jsem, že psi nejsou v ideální kondici.

     čtěte také: RADEK HAVRDA VZDAL ALPSKÝ ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V POSLEDNÍ ETAPĚ 

OPRAVDU JSTE SI NEMOHL PROBLÉMŮ VŠIMNOUT DŘÍV?
Abych řekl pravdu, tak nevím. Stále přemýšlím nad tím, co jsem měl udělat a kde jsem udělal chybu. Nevím ani, co bych dělal, kdyby mi nějaký signál dali dřív. Ale v každém případě po bivaku šli jak víno, jeli krásně, nebyl žádný problém. Pak jsem jednoho psa musel naložit na, problémy ale měli další dva.

CO BY SE MOHLO STÁT, KDYBYSTE PSY ZA KAŽDOU CENU NECHAL BĚŽET AŽ DO CÍLE?
U nás byl problém v tom, že tři psi nemohli a dalších pět do toho škubalo a snažilo se to rvát dál. Uvláčet ty psy jsem prostě nechtěl. U pejsků by mohlo dojít k přetížení organismu, k infarktu, nebo k prasknutí vředů, na které psi hodně trpí. Radši to ale nedomýšlím. Prostě pro mě byla nemístná představa psy trápit kvůli mé chybě. Tak jsem to prostě ukončil.

KDE PŘÍČINY NEÚSPĚCHU HLEDAT? NEBYL LETOŠNÍ ZÁVOD TĚŽŠÍ NEŽ TY PŘEDCHOZÍ?
Letos byl závod hodně náročný. Bylo málo sněhu, tratě se proto musely zkracovat, takže se tím pádem běželo rychleji. Kolegové ze špice závodu Miloš Gonda a Martin Bílý používají stejný tréninkový plán jako já. Ten plán funguje dobře. Ale třeba Slovák Gonda má lepší tréninkové možnosti, oba pak mají mladší a vyrovnanější smečky. Když jeli jejich psi, byla krása se na ně dívat.

 
Poslední dva vítězové. Emil Inauen ze Švýcarska a Radek Havrda z Vlčic letošní Odysseu nedojeli. Oba odstoupili

CO VÁM ŘEKLI PO ZÁVODĚ KOLEGOVÉ BÍLÝ A GONDA PO ZÁVODĚ?
Nevěřili tomu. Asi to s nimi hodně otřáslo. Každý z nás bojoval o vítězství, ale tohle je hodně vzalo. Byli v šoku. A nejen ti dva, ale i pořadatelé.

BUDETE TO MUSET NĚJAK VYSVĚTLIT I SPONZORŮM, NE?
Myslím, že to pochopí. Nemyslím, že by to někoho z mých sponzorů odradilo.

CO BUDE SE PSÍ SMEČKOU? NASTANE OBMĚNA?
Teď je to hodně čerstvé, ale asi nějaké mladší psy vypůjčím od kolegy, který si dává od závodění oddych. Půjčil bych si jeho mladší psi a jemu bych naopak dal své starší, kteří mu hodně poslouží při komerčních jízdách psího spřežení. Jsou to rozumní psi, umějí vést spřežení. Ale je to předčasné, zatím nevím, jestli příští rok znovu pojede La Grande Odyssée. Jsem teď strašně unavený, nevím, co bude dál. Teď se chci zaměřit spíš na přípravu Ledové jízdy, kterou pořádáme od 24. do 27. února.

RADEK HAVRDA
- sedmatřicetiletý musher z Vlčic u Trutnova
- pracuje jako geodet 
- je ředitelem krkonošského závodu psích spřežení Ledová jízda
- patří mezi nejúspěšnější české mushery
- v lednu 2007 vyhrál zkrácenou verzi závodu Trophée Grande Odyssée
- v lednu 2009 zvítězil v Alpách v 1000 km dlouhé La Grande Odyssée
- v roce 2008 byl v závodě La Grande Odyssée čtvrtý. Letos nedokončil.
- dvakrát vyhrál Šediváčkův Long (v letech 2005 a 2006)
- dvakrát triumfoval v Ledově jízdě (2006 a 2007)

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: www.grandeodyssee.com a Jan Macek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena