Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:47 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard
českozpívá

RADEK HAVRDA VZDAL ALPSKÝ ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V POSLEDNÍ ETAPĚ

článek vytvořen 19. 01. 2011, přečetlo si ho 2573 lidí

Val Cenis, Trutnov - Několik kilometrů před cílem závěrečné etapy vzdal vlčický musher Radek Havrda extrémní závod psích spřežení La Grande Odyssée. Ve francouzských a švýcarských Alpách dlouho bojoval o příčky nejvyšší, ale musel nakonec pro únavu několika psů vzdát.
„Skrečoval jsem závod uprostřed poslední etapy. Psi toho měli tak plné zuby, že jsem radši skončil, než abych je za každou cenu týral a jel až do cíle. Viděl jsem, že toho mají dost a prostě se nedalo jet dál. Radši jsem to vzdal,“ přiznal sedmatřicetiletý Havrda.

MUSHER HAVRDA KOMENTUJE ODSTOUPENÍ ZE ZÁVODU


Ještě před závěrečnou etapou přitom vedl o šest minut před druhým Slovákem Milošem Gondou. V závěrečné etapě z polární základny zpět do cíle v Lanslebourg už ale výkonnost jeho psů začal klesat. „Jednoho psa jsme konce vozili v saních, už toho měl plné zuby a nestíhal. Pak jsem viděl, že toho mají dost i další dva psi. Nechtěl jsem, aby pejsci dopláceli na moje musherské chyby, tak jsem radši vzdal,“ uvedl Havrda.

Před poslední etapou už podle svých slov věděl, výkonnost jeho psů není optimální. "Zatímco týmy soupeřů Bílého a Gondy šly nahoru, můj šel naopak dolů. Takže první signály jsem měl. Když jsme dnes ráno vyrazili z bivaku, tak nic nenasvědčovalo problémům. Ujeli jsme patnáct, dvacet kilometrů úplně v pohodě, žádný problém. Říkal jsem si, že to dobře dopadne. Ale pak to šlo prudce dolů, viděl jsem, že je to špatné," řekl Radek Havrda.

 

Už dříve ze závodu odstoupil loňský vítěz a další favorit na prvenství Emil Inauen ze Švýcarska. Závod nakonec vyhrál Slovák Miloš Gonda.

Pořadí v 10. etapě: 1. Miloš Gonda (Slovensko) - čas 7:23:17 hod., 2. Martin Bílý (Česko) - ztráta  11:56 min., 3. Jean Philippe Pontier (Francie) - ztráta 16:58 min.

CELKOVÉ POŘADÍ PO 10. ETAPĚ:
1. Miloš Gonda (Slovensko) - celkový čas 27:49:32 hod.
2. Martin Bílý (Česko) - ztráta 29:51 min
3. Jean Philippe Pontier (Francie) - ztráta 1:17:28 min.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: www.grandeodyssee.com

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena