Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:41 Svátek: Lenka Zítra: Petr

ZEMŘEL JAROSLAV VOHRADNÍK ŘEČENÝ PRĎOLA, LEGENDÁRNÍ HOSTINSKÝ Z KUKSU

článek vytvořen 13. 01. 2011, přečetlo si ho 11423 lidí

Kuks - „Šest topinek k tataráku, to jste se zbláznili, dáte si jich deset,“ zaznělo z úst svérázného hostinského ve vyhledávaném hostinci U Prďoly na Kuksu. Překvapený host sice chvíli verbálně vzdoroval, ale při konzumaci zjistil, že deset topinek je tak akorát. Takové a podobné epizody jsou od noci ze včerejška na dnešek minulostí. Legendární hostinský Jaroslav Vohradník (60) řečený Prďola totiž zemřel na infarkt.
Tuto smutnou zvěst Trutnovinkám dnes potvrdila pracovnice Obecního úřadu Kuks. „Je tomu skutečně tak. Pan Vohradník zemřel v noci. Je to velmi smutná a nečekaná zpráva,“ řekla pracovnice úřadu. Kdo bude hostinec dál provozovat se zatím neví. „Je to čerstvé a předčasné se o těchto věcech bavit. Od smrti pana Vohradníka uplynulo pouze několik hodin, takže se k tomu nemá smysl vyjadřovat,“ dodala.


Hostinský Jaroslav Vohradník řečený Prďola zemřel.

O oblíbenosti hostinského Prďoly svědčí to, že 19. září minulého roku demonstrovalo na Kuksu přibližně 70 mladých lidí za zachování hostince. Tomu hrozilo ke konci roku 2010 uzavření. Poněkud zchátralý památkově chráněný objekt hospody obec Kuks vložila do krajem založené obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks.

V budově by mělo vzniknout multifunkční centrum s kinem a prostory pro vzdělávání, konference, divadlo, výstavy. Ke konci roku se však dočasně situace změnila. Na případnou přestavbu zatím nejsou peníze a tak se s ní počítá nejdříve koncem roku letošního s tím, že žádost o financování projektu společnost podá v lednu. Také po Novém roce měl hostinec v nájmu hostinský Vohradník.

Ten se netajil rozčarováním z toho, že by hostinec, v němž točil pivo a obsluhoval hosty sedmatřicátým rokem, měl být uzavřen. „Pokud se tak stane do konce roku 2010, tak končím. Je to hospoda, kam lidi rádi chodí, kde se nají a jsou tu spokojeni,“ sdělil nám na konci minulého roku hostinský.

Další, i když pravděpodobné krátké etapy provozu hostince, se však ještě v předdůchodovém věku nedočkal. Budoucí osud této vyhledávané „nálevny“ je nejasný a štamgasti, i ti, kteří do hostince vyráželi z blízkého či vzdáleného okolí nejen kvůli jeho koloritu, ale také k nepřehlédnutelné postavě hostinského, jsou skeptičtí.


Hostinec U Prďoly na Kuksu osiřel. Odešel jeho hostinský, který v něm ztrávil přes půlku života.

„Myslím si, že po odchodu Prďoly nebude nic jako dřív. Byl to pábitel a patřil do Svaté trojice Špork, Braun, Prďola,“ nechala se slyšet častá návštěvnice Kuksu Jana Švecová. Také občasný návštěvník hostince Jiří Špreňar byl zaskočen smrtí hostinského Vohradníka. „ Škoda takového solitéra, bude nám všem chybět,“ konstatoval.

Podle Marcela Holdy, který se k smrti Vohradníka vyjádřil na facebooku, zemřel nejlepší hostinský, který kdy spatřil světlo světa. "Poslední dobou na něj byl vyvíjen obrovský tlak, který jeho srdce neuneslo, a tak dostal infarkt, který mu byl bohužel osudným. Tímto chceme vzdát hold a upřímnou soustrast pozůstalým, Prďola teď nejspíše vaří tataráky v nebi, jednou se tam s ním všichni zase sejdeme," napsal Holda.

Jaroslav Vohradník alias Prďola odešel symbolicky tak, jako pravděpodobně skončí i hospoda, která je v Kuksu od nepaměti. Hostinský ji převzal již v 70. letech minulého století jako zaměstnanec Jednoty. „Je to pro mě srdeční záležitost,“ poznamenal loni. Pokud hostinec skončí, bude to pro návštěvníky Kuksu fatální. Ročně ho navštíví přibližně 60 tisíc lidí. V turisticky atraktivní lokalitě se však téměř nedá najíst, natož ubytovat.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena