Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:48 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard

NEJVĚTŠÍ HAVRDŮV RIVAL ODSTOUPIL Z EXTRÉMNÍHO ZÁVODU PSÍCH SPŘEŽENÍ

článek vytvořen 13. 01. 2011, přečetlo si ho 1868 lidí

Megeve, Trutnov - Vlčickému musherovi Radku Havrdovi odpadl největší soupeř v boji o prvenství v závodě psích spřežení La Grande Odyssée. Po náročných etapách na zledovatělých alpských tratích a po neshodách s pořadateli totiž odstoupil dosavadní lídr a obhájce loňského titulu Emil Inauen ze Švýcarska.

Sedmačtyřicetiletý Aki Holck z Finska, čtyřicetiletá Barbara Inauen a osmatřicetiletý Emil Inauen (oba Švýcarsko) dnes oznámili, že po odjeté páté etapě končí. "Závod je podle nich prý nebezpečný. Je ale potřeba to vnímat tak, že Odyssea je extrémní závod, který se jede v extrémních podmínkách. Je to samozřejmě hodně nepříjemný závod v nedobrých podmínkách, ale jsem přesvědčený, že se to ještě dá zvládnout," hlásil Havrda ze savojského Megeve.

Emil Inauen už ve žlutém triku pro nejlepšího mushera nepojede
Emil Inauen už ve žlutém triku pro nejlepšího mushera nepojede

Musheři si letos stěžují na špatné podmínky na trati. Ta místy vedla pro nedostatek sněhu po hlíně a kamení, jindy zase po tvrdém až zledovatělém sněhu. V páté etapě navíc organizátoři špatně navedli většinu psích spřežení, takže ji nakonec museli anulovat, aby nikoho ve výsledcích nepoškodili. "Jako musheři jsme se dohodli, že budeme držet při sobě a jednat s pořadateli, aby se podmínky zlepšily a problémy se řešily ke spokojenosti pořadatelů i musherů," řekl Havrda.

čtěte také: PROBLÉM V ZÁVODĚ PSÍCH SPŘEŽENÍ: POŘADATEL ŠPATNĚ NAVEDL MUSHERY

Sedmatřicetiletý Havrda by nyní mohl mít snadnější cestu k celkovému vítězství. Na Inaunena ztrácel šest a půl minuty, nyní je v čele s náskokem 16 minut a 4 vteřin před Slovákem Milošem Gondou. "Nikdo tady nemá nic jistého. Je tady nevyzpytatelné počasí, jako každý rok může i letos rozhodnout jediný okamžik o úspěchu či neúspěchu. Faktorů, které to ovlivňují je strašně moc," dodal Havrda.

Radek HavrdaTen už se jednou s podobnou situací vyrovnával v roce 2007, kdy pořadatelé pro extrémní podmínky Odysseu na poslední chvíli zkrátili z deseti dnů na tři a právě vlčický musher se s tím vypořádal nejlépe, když závod nečekaně vyhrál.

Letošní Odyssea dnes pokračovala dopolední šestou (ukázkovou) etapou a večerní propagační jízdou v hojně navštěvovaném savojském středisku Megeve. Ani jedna z těchto jízd se nezapočítává do celkových výsledků. Teprve potom se závodníci dozvědí, jaké etapy je čekají v dalších dnech. Havrda by do nich měl vyrazit ve žlutém dresu lídra závodu.

CELKOVÉ POŘADÍ PŘED 7. ETAPOU:
1. Radek Havrda (Česko) - celkový čas 12:30:17 hod.
2. 
Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 16:04 min.
3. Jean Philippe Pontier (Francie) - ztráta 40:02 min.
4. Martin Bílý (Česko) - ztráta 40:43 min.
5. Ketil Reitan (Norsko) - ztráta 1:00:47 hod
.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: www.grandeodyssee.com, Jan Macek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena