Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.05.2018
Přesný čas: 03:00 Svátek: Monika Zítra: Emil
českozpívá

NÁLEDÍ ZNEPŘÍJEMŇUJE ŽIVOT CHODCŮM, TECHNICKÉ SLUŽBY VYRAZILY UKLÍZET ULICE

článek vytvořen 11. 01. 2011, přečetlo si ho 2014 lidí

Trutnov - „No, to bylo tak tak,“ zavrávorala na náledí nedaleko restaurace Na Struze důchodkyně Alena Mašková, „dnes už je to podruhé.“ Obleva a následné náledí na chodnících od minulého víkendu znepříjemňuje život chodcům v ulicích Trutnova.
„V sobotu dopoledne byla taková ledovka, že byly téměř neschůdné silnice a chodníky nejen v Palackého ulici, ale také ulice Pražská spojkou k Palackého ulici i jinde,“ napsal nám náš čtenář Luboš Panny. V současné době se o odstranění nebezpečného ledu starají Technické služby města.


Do úklidu ledu a sněhu v centru Trutnova se pustili muži v rámci tak zvané veřejné služby.

V centru města se dnes s lopatami a krumpáči pohybovali muži v oranžových vestách, kteří odstraňovali ledové krusty. „V ulicích je deset lidí, kteří tyto práce vykonávají v rámci úřadu veřejné služby,“ řekl nám Lumír Labík, ředitel Technických služeb.

Je to nová služba. „Podle zákona o hmotné nouzi musejí tito lidé, kteří se dostali na existenční minimum, odpracovat třicet hodin měsíčně, aby si zvýšili sociální dávky,“ vysvětlila princip služby Vlastislava Dolejšková z odboru sociálních věcí, školství a zdravotnictví městského úřadu.


Odstraňování ledu z chodníků a okrajů komunikace probíhalo zejména na Krakonošově náměstí.

Úklid ledu probíhá v centru města, zejména na Krakonošově náměstí a v jeho okolí. K dispozici je kromě lidské síly také technika – traktor a bagr. „Sníh a led odvážíme na složiště sídliště Stadion 2, kde odtaje,“ uvedl ředitel Labík, který vítá iniciativu některých občanů, kteří sami přiloží ruku k dílu a snaží se sníh s ledem odstraňovat.

Město Trutnov je rozděleno celkem do 36 okruhů pro zajištění zimní údržby. O dvanáct okruhů vedlejších silnic se starají traktory, nákladní auta zajišťují tři okruhy, sedm strojů pečuje o údržbu chodníků, deset vozidel z vozového parku má na starosti úklid parkovacích a odstavných ploch, čtyři okruhy uklízejí zaměstnanci Technických služeb města manuálně.


Vrstva ledu byla tak silná, že bylo nutné použít i krumpáč.

„Na ostatních silnicích, kde Technické služby nepečují o zimní údržbu, je nutno přizpůsobit jízdu a chůzi stavu komunikace a povětrnostním podmínkám. Tímto se lze vyvarovat zbytečným úrazům, které by mohly nastat. V případě, že dojde k úrazu, je vhodné celou událost bezodkladně - pokud to umožní zdravotní stav, nejčastěji však po ukončení léčení - nahlásit majiteli komunikace případně chodníku nebo vyrozumět Městskou policii Trutnov nebo Policii ČR a nezapomenout pořízení záznamu o celé události,“ dodal Labík.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Macek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena