Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:56 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard
českozpívá

HAVRDU NEZASTAVILA ANI SNĚHOVÁ KALAMITA, V ALPÁCH SE DRŽÍ DRUHÝ

článek vytvořen 10. 01. 2011, přečetlo si ho 1983 lidí

Avoriaz, Trutnov - Déšť, obleva nebo sněhová kalamita. Ani takové rozmary počasí nezastavily vlčického mushera Radka Havrdu při závodě psích spřežení v savojských Alpách. Po třech úvodních etapách se drží v prestižním světovém závodě na druhé příčce, když na lídra závodu Emila Inauena ze Švýcarska ztrácí 2 minuty a 8 vteřin.
Zatímco první dvě etapy provázel v Alpách nedostatek sněhu, obleva a déšť, třetí etapu zasáhla sněhová kalamita. "Kapky deště na startu se změnily ve sněžení, je tu defacto sněhová kalamita. Třetí etapa se jela hodně ve sněhové vánici, trať místy doslova zapadala sněhem. Ale zvládli jsme to," hlásil včera krátce před půlnocí Radek Havrda. Paradoxně totiž psům vyhovuje víc drsná zima, než oteplení.
S nepříznivými podmínkami museli bojovat musheři v prvních dvou etapách

Šestatřicetiletý musher z Vlčic zatím těží z kvalitního tréninku. V Krkonoších letos paradoxně napadlo více sněhu, než v místě alpského závodu. A stejně jako v předchozích letech dokáže i taktizovat. Za čtrnácti psů nemusí v jednotlivých etapách startovat vždy všichni. Takže pejsky střídá a nechává některé odpočívat. Podle náročnosti etap.

"Do první etapy jsem nasadil deset psů, do druhé osm a do třetí znovu deset. Lídr Emil Inauen chtěl ve druhé etapě jet jen se šesti psy, ale když se dozvěděl, že já zapřáhnu osm psů, hned to změnil. Bál se, aby nepřišel o první místo, tak jich zapřáhnul také osm," řekl Havrda.

Inauen coby loňský vítěz a letošní lídr pochopil, že největším konkurentem v boji o prvenství bude právě geodet z Vlčic u Trutnova. On jediný se ho drží. Další už mají ztrátu větší než dvacet minut. "Závod ale ještě bude dlouhý a nevyzpytatelný. V pondělí měla být čtyřicet kilometrů dlouhá etapa, po té kalamitě není nic jasného, uvidíme až hodinu před startem. Stát se může leccos," dodal Radek Havrda.
Ve třetí etapě se déšť proměnil ve sněhovou kalamitu

VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. Emil Inauen (Švýcarsko) čas 1:56.15,
2. Radek Havrda (Česko) - ztráta 1:44 min., 3. Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 4:22 min., 4. Jean-Philippe Pontier (Francie) - ztráta 11:06 min., 5. Ketil Reitan (Norsko) - ztráta 13:52 min., 6. Martin Bílý (Česko) - ztráta 14:23 min.

CELKOVÉ POŘADÍ:Radek Havrda
1. Emil Inauen (Švýcarsko) celkový čas 6:10:55 hod.
2. Radek Havrda (Česko) - ztráta 2:08 min.
3. Martin Bílý (Česko) - ztráta 20:49 min.
4. Miloš Gonda (Slovensko) - ztráta 20:50 min.
5. Jean Philippe Pontier (Francie) - ztráta 25:35 min.
6. Ketil Reitan (Norsko) - ztráta 29:23 min. 

PROGRAM ZÁVODU


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Macek, grandeodyssee.com

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena