Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:46 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard
českozpívá

MUSHER RADEK HAVRDA V PÁTEK ODJEL DO ALP NA ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ

článek vytvořen 07. 01. 2011, přečetlo si ho 1579 lidí

Trutnov - Devět set kilometrů už najezdili, nových tisíc je čeká. Taková je nyní situace vlčického mushera Radka Havrdy (37 let) a jeho čtrnácti pejsků. Dnes se vydali autem na cestu do Alp. Zítra tam pro ně úvodní etapou začíná další výzva - znovu uspět v prestižním závodě psích spřežení La Grande Odyssée. "Rád bych vyhrál, ale úspěchem jsou vždy stupně vítězů," řekl skromně před odjezdem.

Jaké byly tréninky v Krkonoších?
Doufám, že dobré. Podle mých záznamů jsme proti předchozím rokům trénink navýšil. Proti loňské zimě, kdy skoro vůbec nebyl sníh, byly nynější podmínky výborné. Trochu jsme měli problémy s tím, že někteří psi měli lehčí zranění. Bylo to hlavně po oblevě, kdy rozbředlý sníh umrzil a trasy byly hodně ledovaté. Ale myslím, že tréninkové podmínky byl téměř ideální. Naběhali jsme za měsíc nějakých devět set kilometrů.

 

Pořadatelé alpského závodu na webových stránkách uvádějí, že jste měl ideální tréninkové podmínky a pasují vás na favorita závodu?
O tento článek se tak trochu zasloužil Luboš Seidl, který se mnou pojede jako handler (doprovod - pozn. redakce). Chtěl organizátorům referovat o našich tréninkových podmínkách, podla to tímto způsobem, abychom prý trochu postrašili ostatní závodníky, aby věděli, na co se mají těšit. Já jinak ale radši jsem skromnější, spíš v roli outsidera, než bych předem vykřikoval, že chci vyhrát a nebo že se dokonce považuju za favorita.

Kdy se vydáte poprvé na trať La Grande Odyssée?
V sobotu ráno máme nástup na místě, hned večer před pátou se startuje. Proti loňsku je to změna, protože byl jeden čas na aklimatizaci. Letos se ale startuje o den dříve, v den příjezdu.

Která z letošních etap bude klíčová v boji o stupně vítězů?
Docela velké obavy mám z poslední etapy. Pořadatelé závop natáhli, odpočinkový den zrušilia místo něj přidali dalších šedesát kilometrů, novou etapu. Závěrečná, jedenáctá etapa bude asi nejnáročnější a tudíž klíčová. Je rozdělená na dvě. Pod označením A se pojede 114 kilometrů na bivak a pod B se po nějakých pěti hodinách odpočinku se pojede dalších 90 kilometrů do cíle.

PROMOVIDEO K LETOŠNÍMU ZÁVODU PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH

Grande Odysée Savoie Mont Blanc 2011 - Bande promo
Uploaded by grandeodyssee. -

Havrda se mushingu věnuje od roku 2003. Poprvé startoval v Alpách v roce 2007, kdy vyhrál zkrácenou verzi Odysey. O rok později ujel původní tisíc kilometrů dlouhou trať jako čtvrtý, roku 2009 stanul na stupni nejvyšším, v lednu 2010 dojel druhý. Kromě toho stihnul ještě v Čechách třikrát vyhrát Ledovou jízdu v Krkonoších 2006, 2007 a 2009.

Spoléhat se Havrda bude na následující psy: Heňa, Fifinka, Oliva, Miki, Sep, Raf, Dingo, Dakota, Sony, Smile, Slash, Rakie, Ero, Roger a Dena.

PLÁN ZÁVODU V SAVOJSKÝCH ALPÁCH


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Macek
Video: grandeodyssee.com

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena