Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:47 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard

MUSHER HAVRDA TRÉNUJE V KRKONOŠÍCH NA ALPSKÝ ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ

článek vytvořen 29. 12. 2010, přečetlo si ho 1630 lidí

Trutnov - Už popáté pojede vlčický musher Radek Havrda náročný závod psích spřežení La Grande Odyssée. Jeden z nejúspěšnějších účastníků dramatického putování po francouzských a švýcarských Alpách posledních let bude obhajovat loňské druhé místo. Atraktivní mezinárodní závod začíná 8. ledna, Havrda teď finišuje s náročnou přípravou.
V Krkonoších má nyní se svými pejsky ideální tréninkové podmínky - hodně sněhu a příkrá stoupání. "Ještě na počátku listopadu jsem přemýšlel o možnosti trénovat ve Skandinávii. Nyní jsou ale podmínky dobré tady u nás, napadlo dost sněhu, takže trénujeme, co se dá. Zkoušeli jsme extradlouhé tréninky až osmdesát kilometrů, nyní už jsem tréninkové dávky trochu zkrátil," popsal závěrečnou fázi přípravy šestatřicetiletý Radek Havrda.

Silový trénink už má za sebou, nyní se soustředí na rychlost a udržuje své psy v dobré pohodě. Veselí psi jsou totiž základem vítězství v tak tuhém závodu.K náročné přípravě má proti předchozím ročníkům o jeden důvod navíc. Pořadatelé závod na nátlak norských (loni překvapivě neúspěšných) musherů výrazně ztížili. "Celý ho prodloužili. Vynechali odpočinkový den a naopak přidali jednu šedesátikilometrovou etapu. Na konci Odyssey zařadili přes dvě stě kilometrů dlouhou etapu, rozdělenou na dvě části. Nejprve se pojede 114 kilometrů na bivak, kde se asi pět hodin přespí a pak se jede dalších 90 kilometrů do cíle. Trochu z toho mám obavy," upozornil Havrda.

Podobně jako v předchozích letech budou jeho devízou psi. V tréninku jich má nyní šestnáct, na závody jich poveze čtrnáct. "Je to mix zkušených i mladých. Mám tam tři pejsky, kteří se mnou pojedou už pátou Odysseu. Hodně mých psů pojede tento závod už počtvrté. Pouze tři psy z těch šestnácti ještě vůbec nejeli Odysseu," naznačil Havrda. Další oporu bude mít v Luboši Seidlovi, který povede jeho záložní a doprovodný tým. "Jsem rád, že Luboš jede. Byl se mnou v Alpách už třikrát, vynechal akorát loni. Má všechno v malíku, okolo psů se motá dlouho a je schopný," chválil Havrda.

 

O zopakování předchozích úspěchů nechce Havrda mluvit nahlas. "Strašně rád bych vyhrál, úspěchem jsou vždy stupně vítězů. Jenže v tomto závodě záleží na tolika různých věcech, událostech a okolnostech, že se neodvažuju doufat v nějaké vítězství. Na prvenství si navíc určitě myslí loňský vítěz Emil Inauen ze Švýcarska, velké ambice bude mít Jiří Vondrák z Vrchlabí a především dva Norové - Jo Are Brenoden a Kjetil Reitan. Právě těm budou asi nejvíc vyhovovat obtížnější etapy," dodal Radek Havrda.

Havrda se mushingu věnuje od roku 2003. Poprvé startoval v Alpách v roce 2007, kdy vyhrál zkrácenou verzi Odysey. O rok později ujel původní tisíc kilometrů dlouhou trať jako čtvrtý, loni stanul na stupni nejvyšším, v lednu 2010 dojel druhý. Kromě toho stihnul ještě v Čechách třikrát vyhrát Ledovou jízdu v Krkonoších 2006, 2007 a 2009.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Macek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena