Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:31 Svátek: Ivan Zítra: Adriana

DĚTI ZE SPECIÁLNÍ ŠKOLY TVOŘILY S KERAMIČKOU LENKOU STODŮLKOVOU

článek vytvořen 21. 12. 2010, přečetlo si ho 3798 lidí

Hostinné - Tvořením s keramičkou Lenkou Stodůlkovou v úterý pokračoval výtvarný projekt nazvaný Jsme jiní? aneb Děti tvoří pod vedením profesionálních umělců. Mentálně postižení žáci Základní školy Sluneční v Hostinném pod odborným dohledem vyráběli z hlíny rostliny a zvířata.
Projekt sice vzniká v Hostinném, ale zapojuje se do něj řada trutnovských umělců a organizací. Například městská galerie pomohla vytipovat umělce (např. právě Stodůlkovou), ve společenském centru Uffo se na závěr projektu uskuteční výstava vzniklých výrobků a rovněž řada žáků do speciální školy dojíždí právě z Trutnova. Jako první se dětem počátkem listopadu věnoval komiksový kreslíř Jiří Grus. V novém roce k dětem zavítají umělkyně Paulina Skavova a Tereza Komárková.

 
Lenka Stodůlková ukázala školálům, jak se správně postavit k práci s hlínou

Stodůlková je ze Dvora Králové. Se školáky v úterý strávila dopoledne. Během čtyř hodin s nimi tvořila hady a brouky, děti vymodelovaly rovněž hmyz a rostliny. „Byly šikovnější, než jsem předpokládala. Byl to pro mě hodně příjemně strávený čas,“ přiznala po skončení výtvarné dílny. „Nevěděla jsem, jak budou reagovat. Měla jsem obavu, jestli pro ně práce s hlínou nebude příliš náročná. Nebyla jsem si jistá, jak to budou zvládat a zda jsou schopny popustit uzdu fantazii. Ale mile mě překvapili,“ řekla.

K oboustranné spokojenosti přispělo i vhodně zvolené téma. „Je mi blízký svět rostlin a zvířat. Člověku se lépe tvoří s někým, koho takové téma zajímá,“ chválila Stodůlková zdařilé výrobky dětí. Výtvory z barevné hlíny se nyní vypálí v keramické peci v Základní umělecké škole v Hostinném. Většina z nich tím bude hotova. Pouze díly plazů a hadů si děti jednotlivé ještě navlečou na dráty.


Učitelka Jaroslava Zielińská pomáhá žákovi s výrobou hada

Kladně hodnotily akci také učitelky speciální školy v Hostinném. „Práce s keramikou je pro děti velmi vhodnou terapií. Jsou zvyklé s hlínou pracovat, v minulosti už měly několik podobných menších výtvarných dílen, ve škole máme vlastní keramickou pec. Podle dnešních výsledků je vidět, že se práce podařila,“ pronesla ředitelka školy Iva Faltová. Dílnu pečlivě dokumentoval známý fotograf Bohdan Holomíček.

Projekt bude třetím dílem pokračovat 23. února. Dětem se bude věnovat trutnovská umělkyně Tereza Komárková. „Na pořadu dne bude práce se dřevem, děti by měly tvořit hmyz,“ dodala Faltová. Školu by měl podpořit také další známý umělec - herec a moderátor Jaroslav Dušek.


Brouci z keramické hlíny. Autory jsou žáci Základní školy Sluneční Hostinné

Myšlenka na vytvoření neobvyklého projektu vznikla v únoru letošního roku. "Cílem projektu je spojit dva světy - svět mentálně postižených dětí naší speciální školy a svět umělců. Během jednoho roku se budou děti v několika pracovních dílnách seznamovat se zajímavými osobnostmi ze světa výtvarného umění," vysvětlila už dříve Iva Faltová. Práce vzniklé při společných setkáních se stanou součástí velké výstavy, která bude příští rok ve Společenském centru Uffo v Trutnově.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena