Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:43 Svátek: Ilona Zítra: Běla

Z HISTORIE: PŘED 140 LETY PŘIJEL DO TRUTNOVA PRVNÍ VLAK

článek vytvořen 20. 12. 2010, přečetlo si ho 2111 lidí

Trutnov - Ve stejném roce, kdy Trutnov slaví 750 let od první písemné zmínky, se k městu váže i další významné jubileum. Zítra, 21. prosince 2010 to bude na den přesně 140 let, kdy do Trutnova přijel první vlak.
Aby však nedošlo k mýlce. V tehdy samostatné obci Poříčí (dnes městské části Trutnova) byla železnice už o dva roky dříve. Stala se totiž součástí dráhy mezi Jaroměří a Královcem. Vlaková zastávka několikrát měnila svůj název. Nejprve nesla jméno Trutnov - Poříčí, od roku 1870 jen Poříčí (Parschnitz) a od roku 1919 Poříčí u Trutnova. Po splynutí Poříčí s městem Trutnovem se stanice vrátila k původnímu názvu Trutnov - Poříčí.

 

Do samotného města Trutnova se jako první dostala v prosinci 1870 parní lokomotiva Ettinghausen. Tehdy byly lokomotivy označovány jmény význačných dopravních techniků nebo průkopníků parostrojního provozu. Čísla dostaly lokomotivy až po pádu monarchie.

Za velké slávy dorazil první vlak na dnešní hlavní nádraží, které vyrostlo na místě bývalé střelnice. Přijel od východu - od Poříčí. Trutnov se totiž stal jednou ze stanic na nově otevřené železnici vedoucí na západ do Kunčic nad Labem. Byla vybudována jako součást C. k. privilegované Rakouské severozápadní dráhy. Ta byla určena pro nákladní i osobní přepravu. Osobní přeprava začala na trati mezi Poříčím a Trutnovem přesně 21. prosince. Dva předchozí měsíce používali trať pro nákladní provoz pouze dělníci a stavební firmy.

Další trať, tentokrát vedoucí na sever od města do Svobody nad Úpou (tehdy Vrajt) byla otevřena o rok později - 17. prosince 1871. Jako čtvrtá trasa protínající Trutnov byla dokončena 24. září 1908 dráha na východ od města - do Teplic nad Metují.

Z významných jubileí připomeňme ještě jedno: 15. dubna 1979 došlo v trutnovském depu k ukončení parního provozu. Poslední parní lokomotiva 556.0350 v ten den odjela do Staré Paky a předána královéhradeckým železničářům.

Pavel Cajthaml, Jiří Beran
Trutnovinky.cz
Foto: archiv Jiřího Berana

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena