Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.01.2019
Přesný čas: 00:12 Svátek: Vladislav Zítra: Doubravka

HAVEL DOSTAL KULTURNÍ CENU MĚSTA, ČESTNÉ OBČANSTVÍ A SYMBOLICKÝ KLÍČ

článek vytvořen 06. 11. 2010, přečetlo si ho 6211 lidí

Trutnov - Bývalý prezident Václav Havel v pátek obdržel od města symbolický klíč, kulturní cenu a čestné občanství. Ocenění za mimořádný přínos české i světové kultuře a za propagaci Trutnova převzal při slavnostním odpoledni ve společenském centru Uffo.


O oficiální večer byl mezi trutnovskou veřejností velký zájem. Do zaplněného sálu se vešlo přes čtyři sta lidí, na některé už nezbyla volná místa, takže seděli na schodech nebo stáli. Při příchodu Havla do sálu ale povstali všichni a přivítali ho potleskem.

Odpoledne mimořádných okamžiků začalo úryvkem z melodramatu Emila Viklického na texty Václava Havla The Mystery of Man, při kterém hrál kytarista Roman Pokorný a recitoval herec Jiří Lábus. Bylo to teprve druhé uvedení melodramatu v Čechách (a teprve třetí na světě) a zároveň první společné vystoupení Pokorného s Lábusem.

Pak se slova ujal trutnovský starosta Ivan Adamec. V krátkém projevu zopakoval důvody, proč se město rozhodlo Havla ocenit. "Čestné občanství a cena jsou jen malým dílkem ohromné úcty, kterou vám projevuje celý svět. Přesto je pro nás velkou ctí se jejich prostřednictvím poklonit vašemu životu a tvorbě," pronesl. A následně předal Havlovi symbolický klíč, dřevěnou sochu, kulturní cenu a čestné občanství města.

"Především děkuji za vlídné přijetí. Děkuji samozřejmě za čestné občanství Trutnova i za kulturní cenu, kterou jsem dostal. Považuji za velmi důležité a vhodné, že bylo připomenuto ústy pana starosty několik událostí, s nimiž je svázán Hrádeček, který já sám pociťuji jako svůj existenciální domov. Čtyřicet tři let tam jezdím. Nejsem starousedlík, nenarodil jsem se tady, ale po těch tři a čtyřiceti letech, co sem jezdím, snad mohu říci, že jsem trochu srostlý s tímto městem, s tímto okresem, s tímto krajem," řekl Havel. Je čtvrtým mužem, který po revoluci čestné občanství získal (před ním to byli kronikáři Antonín Just a Karel Hybner, a exstarosta Gustav Hillebrand).
 


Václav Havel nejprve převzal symbolický klíč od města ...
... plaketu s názvem Čestné občanství ...


... a potom podepsal pamětní listinu

Oba řečníci mluvili ve svých projevech o Hrádečku. "Byla tady sepsána petice Několik vět. Tady se rodila Charta 77, tady bylo místo, kde se rodila a organizovala solidarita s pronásledovanými hudebníky v letech sedmdesátých a osmdesátých," upřesnil Havel. Hrádeček se stal rovněž místem setkání s polskými disidenty a po revoluci místem oficiálních setkání s významnými politiky z celého světa. Například v roce 1999 na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan.

Odpoledne ještě zpestřila Havlova hra Audience, jejíž vznik se váže k období působení Havla v trutnovském pivovaře v letech 1974 a 1975. Po krátké tiskovce exprezident ještě několik minut ochotně podepisoval knihy a fotografie, které si lidé donesli.

Myšlenka ocenit Václava Havla se na trutnovské radnici obejvila poprvé už před deseti lety. "Přáním bývalého trutnovského starosty Gustava Hillebranda, abychom Havlovi čestné občanství udělili," připomněl současný starosta Adamec. Nyní ho znovu navrhl dramaturg Jazzince a držitel Kulturní ceny za předchozí rok Tomáš Katschner. Havel ale dlouho cenu nemohl převzít z pracovních důvoů. Nabídl sice, že ocenění převezme na srpnovém Open Air Music Festivalu, Adamec ale odmítl s tvrzením, že by nešlo o dostatečně důstojné prostředí.


Martin Věchet a jeho přátelé svými transparenty clonili ve výhledu divákům ve společenském centru

Starostovo odmítnutí připomněl několika transparenty a protestním tričkem pořadatel festivalu a Havlův přítel Martin Věchet. Prezidentovi pak na tiskové konferenci předal bubínek, který Věchet označil s nadsázkou za (NE)důstojný nástroj. "Martin je trošku provokatér a to je velmi dobře. Já myslím, že to obohacuje Trutnov. A myslím si, že by příští kulturní cenu mohl převzít buď on nebo fotograf Bohdan Holomíček, kteří pro kulturu a Trutnov něco udělali,“ poznamenal Havel.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Milan Lhoták
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena