Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.04.2018
Přesný čas: 18:01 Svátek: Evženie Zítra: Vojtěch
českozpívá

DĚTI ZE SPECIÁLNÍ ŠKOLY V HOSTINNÉM A JIŘÍ GRUS SPOLEČNĚ KRESLILI KOMIKS

článek vytvořen 02. 11. 2010, přečetlo si ho 2743 lidí

Trutnov - První dílem včera začal v Základní škole Sluneční Hostinné výtvarný projekt nazvaný Jsme jiní? aneb Děti tvoří pod vedením profesionálních umělců. Do něj se zapojuje i několik trutnovských osobností. Prvním výtvarníkem, který se dětem ve speciální škole věnoval, je kreslíř Jiří Grus. Žáci s ním v pondělí malovali vlastní komiksové příběhy.
Myšlenka na vytvoření neobvyklého projektu vznikla v únoru letošního roku. "Cílem projektu je spojit dva světy - svět mentálně postižených dětí naší speciální školy a svět umělců. Během jednoho roku se budou děti v několika pracovních dílnách seznamovat se zajímavými osobnostmi ze světa výtvarného umění," vysvětlila Iva Faltová, ředitelka Základní školy Sluneční v Hostinném. Práce vzniklé při společných setkáních se stanou součástí velké výstavy, která bude příští rok ve Společenském centru Uffo v Trutnově.

Trutnovský kreslíř Jiří Grus se v pondělí naladil se školáky na společnou výtvarnou notu velmi rychle. Nakreslil jim první okénko komiksu a čekal, co vytvoří. "Zajímalo mě to proto, že dětský projev do určitého věku je zajímavý. Spontaniita dětské kresby je pro mě inspirací. Zajímalo mě, jak děti budou reagovat na moji předlohu, jak moc se jí budou držet, jak moc se od ní odkloní a co vznikne mezi těmi dvěma světy, jaký bude rozdíl mezi mým viděním světa a mezi tím dětským, nezatíženým výtvarným studiem," přiznal Grus.

S výsledkem školáků byl v Evropě uznávaný kreslíř spokojený. "Dopadlo to dobře. Zpočátku jsem měl obavy, zda nebudou komiksem až příliš sešněrovaní, komiks je logická disciplína. Ale oni se brzy chytli, vymysleli příběh hezky. Zkoumal jsem, jaká je kdo osobnost, na co reaguje a jak k tomu přistupuje. Bylo například velmi zajímavé, jak si jeden chlapec nečekaně stránku rozčlenil na dvě pole a tím vznikl monumentální výkres," uvedl Jiří Grus.

Děti byly při pondělní dílně rozdělené do sedmi pracovních skupin. V každé z nich se pod dohledem učitelek věnovali jinému námětu a používali jinou výtvarnou techniku. Ve skupině učitelky Jaroslavy Zielińské se kreslilo tužkou na papír, u Jitky Vítové se používaly tiskařské barvy, u Jarmily Klikové perokresbou a tiskáním rukou a u Dany Kvasničkové děti kombinovaly práci s vodovými a temperovými barvami a voskovkami.

V některých třídách učitelky přizpůsobily námět podle schopností dětí. Zatímco například v autistické třídě Jany Jánošíkové příběh nevymýšleli, ale popisovali nedávný školní výlet do zoo, skupinka dětí ve fotografické dílně Přemysla Jirana tvořila smyšlený fotoseriál podobný těm z časopisů pro mládež. Snímky vznikaly přímo ve škole, na papír byly tištěny na tiskárně v ředitelně.

"Příběh je založen na tom, že máme jednu jedinou dívku ve třídě, naši ozdobu Elišku. Každý z té skupiny o Elišku bojuje, ale pak se stane, že jeden se zraní a jeden z chlapců ho odvádí k lékaři. Eliška si samozřejmě vybere toho, který se zachoval čestně a pomohl zraněnému do nemocnice," popsal učitel Jiran.Škola v Hostinném oslovila ke spolupráci kromě výtvarníka Gruse i další osobnosti - ředitelku trutnovské galerie Lucii Pangrácovou a fotografa Bohdana Holomíčka. "Jsem právě ve fotografické dílně, což je mi nejbližší. Působí to na mě hodně interaktivně. Před chvíli jsem je fotil z okna, jak tvoří příběh a oni už to tady nyní mastí na papír. Je to rychlé, tyto věci mám rád, nejde tady o prachy, to je dobré," vysekl poklonu Holomíček.

"Pomohli jsme vytipovat a oslovit některé výtvarníky, fotografy a média. Dnes jsem se přijela podívat, jak se projekt rozjíždí. Úplně mě to nadchlo, zúčastnila jsem se tady částečně kresby komiksu. Překvapilo mě, jak i děti s náročnějším postižením jsou schopny tuto tematiku zvládnout," přiznala Lucie Pangrácová, ředitelka Galerie města Trutnova.Výsledek výtvarných dílen chce škola ukázat příští rok ve Společenském centru Uffo. Ještě předtím ale přizve ke spolupráci další známé umělce a osobnosti. Například v úterý 21. prosince výtvarnici Lenku Stodůlkovou, dále trutnovskou sochařku Paulinu Skavovou nebo Terezu Komárkovou. Školu by měl podpořit také herec a její spřízněná duše Jaroslav Dušek.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena