Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:40 Svátek: Ilona Zítra: Běla
českozpívá

VANDALOVÉ PONIČILI SPREJEM SKLENĚNOU LÁVKU PŘES SILNICI NA STRUZE

článek vytvořen 06. 10. 2010, přečetlo si ho 1369 lidí

Trutnov - Lávka přes ulici Na Struze se stala terčem sprejerů. Ti na skleněný tubus nastříkali barevné nápisy a způsobili tak městu škody za několik tisíc korun. Za poslední doby je to už několikátý případ, kdy vandalé poničili cizí majetek.
V Trutnově čmárají většinou na obvyklých místech - mimo dosah městských kamer, v podchodech, pod mosty či jiných tmavých zákoutích, kde na ně zejména večer není vidět. "Zejména ve viaduktech, například na Šestidomí nebo u Rádia, v podchodu u školy Komenského nebo v průchodu u Kleina," řekl Lumír Labík, ředitel Technických služeb. Sprejeři svými malůvkami ale hyzdí také domy v méně frekventovaných částech města, často si vybírají i starší domy s novou fasádou a rovněž nemovitosti v památkové zoně.Následky vandalismu likvidují právě Technické služby. "Umýt takové nápisy třeba ze skla jde relativně dobře a náklady nejsou tak vysoké. Když je to ale na fasádě, v podloubí nebo jiných místech, jde to až do desetitisíců korun," uvedl Labík. "Nápisy likvidujeme vždy jednou za čas. Malby a nápisy, které jdou odstranit snadněji, odstraníme hned. Ty náročnější jednou za čas," doplnil Labík.

Trutnovská radnice letos výrazně přitvrdila v boji se sprejery. Na konci května vypsala mimořádnou peněžní odměnu pro městské strážníky, kteří dopadnou sprejery při činu. "Dostanou dvacet tisíc korun, pokud chytí při činu vandaly, kteří sprejováním ničí náš majetek," uvedl už dříve trutnovský starosta Ivan Adamec.

Trutnov ale nikdy nevyhradil pro sprejery speciální plochy. "Nemá to význam. Je nebaví malovat na určených místech, ale na domy, tak jak se to dnes děje," připomněl.

Se sprejery bojují také České dráhy. Naposledy vandalové posprejovali dva osobní vagóny na částečně oploceném kolejišti v Říční ulici v areálu truntovského depa. Postříkali na bočních stěnách plochu přes dvaadvacet metrů čtverečných. Železnice vyčíslila škodu na téměř 11 tisíc korun.

"V porovnání s předchozími roky sprejerů nepřibývá. Někde se objeví pár nápisů, později se zase objeví někde jinde," dodal Lumír Labík z Technických služeb.

Chycení sprejeři mohou za svůj čin dostat až osm let vězení. To je maximální možný trest. a několik jich v Česku už skutečně skončilo za mřížemi. Tresty se pohybovaly ve výši několika měsíců, někteří dostali u soudu podmíněné tresty a veřejně prospěšné práce. Dopadení rovněž musí uhradit škodu, kterou svými malůvkami způsobili.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena