Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:58 Svátek: Ilona Zítra: Běla

TŘI DĚLA PRO PEVNOST V JOSEFOVĚ VYROBILI KOVÁŘI V MLADÝCH BUKÁCH

článek vytvořen 01. 10. 2010, přečetlo si ho 4351 lidí

Trutnov - Tři obranné pevnostní kanóny dokončili kováři Jiří Červený a Milan Postrach z Mladých Buků. Vytvořili je podle originálů dochovaných historických plánů z dob Rakousko - Uherska. Makety děl ve skutečné velikosti budou stát ve vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře.
"Jsou to kanóny šestiliberní ráže. Dříve se dělaly jako litinové, my jsme použili při výrobě soustružené okraje hlavně, mezi to jsme dali trubku a přesto plech jako konus. Hlaveň váží asi dvě stě padesát kilo, dřevěná lafeta má dalších asi tři sta. Celý kanón má téměř 750 kilogramů. I když je to maketa, dá se z děla  pro ukázku vystřelit," upřesnil Milan Postrach. Právě v jeho kovářství v Hertvíkovicích se rozhodl Jiří Červený kanóny pro Josefov vyrobit.

Jako předloha mu posloužily originální výrobní plány z roku 1838. "Jsou přímo z Historického muzea v rakouské Vídni. Zůstaly ve velmi dobře zachovalém stavu. Vše z nich bylo jasné i po tolika letech, akorát se musely všechny rozměry přepočítávat z rakouského palce na české milimetry," přiznal Postrach.

A potvrdil, že v minulosti byla výroba kanónu nesnadnou záležitostí. "Tenkrát museli být lidé hodně šikovní, aby něco takové dokázali dobře vyrobit. Dnes je to jiné. Pomáhají nám moderní technologie, jako například lasery. Tehdy se svařovalo v ohni, my dnes máme k dispozici elektrické sváření. To nám zjednodušilo práci," řekl Postrach.


Milan Postrach a Jiří Červený, kováři, kteří vyrobili děla pro josefovskou pevnost

Na výrobě kanónů pracovali kováři asi dva měsíce. V pondělí je odvezou do jaroměřského muzea, které je veřejnosti na odiv vystaví zřejmě až na jaře příštího roku. "Příští rok by se mělo pro muzeum ještě vyrábět velké třicetiliberní dělo. Věříme, že to bude opět u nás v Mladých Bukách," dodal Milan Postrach. Jeho kovářství se může pochlubit specializací na dobové zbraně. V minulosti už se totiž například podílelo na výrobě menšího kanónu pro Klub vojenské historie v Trutnově.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena