Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:43 Svátek: Ilona Zítra: Běla

ZE ZÁCHODU K TITULU MISTRA SVĚTA. SILÁKA KRATOCHVÍLA NEZASTAVILA ANI CHŘIPKA

článek vytvořen 28. 09. 2010, přečetlo si ho 1550 lidí

Trnava, Trutnov - Nejdřív vyhrál domácí republiku a pak se stal i mistrem Evropy. Ale to mu nestačilo. Sezonu snů završil silový trojbojař Jaromír Kratochvíl ziskem titulu světového šampióna. Zlatý hattrick zkompletoval v sobotu na Slovensku.

„Po letech dřiny forma konečně stoupá nahoru. Už bylo na čase, abych začal sklízet nějaké to ovoce,“ usmíval se dvatřicetiletý silák z FM Servis Powerteamu poté, co v Trnavě dobyl trůn nejlepšího trojbojaře planety v kategorii do 100 kg.


Jaromír Kratochvíl (vlevo) se svým trenérem Jiřím Ondráčkem po vyhlášení MS v Trnavě.

Patřil do úzké skupiny favoritů, ale on sám o titulu moc nepřemýšlel. „Cestou na Slovensko mě přepadla nějaká chřipka. Ubytovali jsme se a celou noc jsem strávil na záchodě,“ přiblížil Kratochvíl zdravotní potíže, které ho zasáhly. Trutnovský trojbojař do poslední chvíle zvažoval, jestli se mistrovství zúčastní. Definitivní rozhodnutí padlo až při rozcvičení před závodem. „Když už jsem tam byl, řekl jsem si, že to zkusím,“ vyprávěl novopečený šampión.

„Bylo to dost krutý,“ litoval ze začátku. V úvodní disciplíně dřepu místo tří tradičních pokusů absolvoval Kratochvíl pouze dva. Výkonem 360 kg však ukázal svou extratřídu. V benchpressu se už trutnovský silák cítil lépe, dal 250 kg a udržoval si průběžné vedení. V poslední části trojboje, mrtvém tahu, zvedl druhým pokusem 277,5 kg, čímž si zajistil jak vítězství ve své kategorii, tak třetí místo v absolutním pořadí. Titul mistra světa nakonec Jaromír Kratochvíl ozdobil vyrovnáním magické hranice 900 kg, protože ve třetím pokusu „mrtvoly“ se ještě úspěšně vypořádal s činkou o hmotnosti 290 kg.„Natrénováno jsem měl určitě na větší výkon, ale vzhledem k těm zdravotním problémům, jsem velmi spokojený,“ prohlásil muž, který na květnovém evropském šampionátu v rakouském Hornu vytvořil světový rekord součtem 912,5 kg. Titul mistra světa pořádně ještě neoslavil, po návratu z Trnavy ulehl do postele.

Kratochvílovo zlato však nebyla jediná medaile, kterou si trutnovská výprava přivezla ze Slovenska. Úspěšné vystoupení si na východě prožil i Radek Šacler. Sedmatřicetiletý závodník se představil na šampionátu benchpressu a v kategorii submaster 140+ obsadil druhé místo. „I když to jsem se dozvěděl až doma,“ povídal Šacler. V původním pořadí figuroval na třetí příčce, ale po mistrovství byl soupeř z druhého místa dodatečně přeřazen do kategorie open. „Medaile mi zůstane, protože jsou všechny stejné. Jen mi ještě pošlou stříbrnou stužku,“ usmíval se Šacler.


Radek Šacler (druhý zprava).

Trutnovský silák vstoupil do soutěže základem 200 kg. Úspěšný pokus si však na této váze připsal až napodruhé. Při závěrečném třetím pokusu si na stojany nastavil 212,5 kg. Když činka v jeho pažích udělala pohyb dolu a nahoru, mohl se Radek Šacler radovat nejen z medaile, ale i nového osobního rekordu. Na vítěze ztrácel sedmdesát kilo. „Jsem spokojený. Benč dělám teprve první rok, takže to chvilku ještě bude trvat, než se všechno sladí,“ řekl.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto a kamera: Laura Prokýšková

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena