Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:44 Svátek: Ilona Zítra: Běla
českozpívá

DEN ŽELEZNICE V DEPU: VLAKY SE DALO VIDĚT Z VÝŠKY, ZEVNITŘ I ZESPODU

článek vytvořen 26. 09. 2010, přečetlo si ho 2959 lidí

Trutnov - Rekordní návštěva 1500 lidí přišla do místního depa na sobotní Den železnice. Nebylo divu. Na první pohled „obyčejný svátek dráhy“ zpestřili organizátoři otevřením servisní haly pro lokomotivy a vlakové soupravy. Někteří příchozí nevycházeli z údivu.
Hned u vstupu do haly byly k vidění modely vláčků a kolejišť od trutnovských modelářů. Hale však dominovaly především skutečné lokomotivy a vagóny. Všechny byly přístupné. Malí i velcí se nakoukli do míst, kam se ve vlaku běžně nedostanou. Řada dětí si vyzkoušela pozici strojvedoucího, otcové si prohlédli motory lokomotiv a další vlakovou techniku. Atraktivní byla rovněž prohlídka vagónů takříkajíc „zespodu“. Dráha totiž pustila návštěvníky depa i do šachet, které umožňují mechanikům opravovat podvozek vlakových souprav. A přístupná byla i lávka, která umožnila pohled na vlakové soupravy z výšky.

 A to nebylo zdaleka všechno. K vidění byla tři kolejiště místních modelářů, dráha Merkuru a jiné modely. Například funkční model parního stroje a vitrina zmenšených lokomotiv, které dříve jezdily nebo případně jezdí i nyní v trutnovském depu. Nejmenší si mohli "zajezdit" na několik modelářských kolejištích a také ve skutečné drezíně, železničáři označované jako MUVka (Motorový univerzální vůz). K vidění byl drážní jeřáb, a rovněž trilobit - souprava složená ze tří vozů - motorového, vloženého a řídícího.

"Podle našich odhadů se dnes přišlo podívat asi patnáct set lidí. Je to velmi vysoká návštěva," připustil Jiří Beran z trutnovského Klubu železničních modelářů. Ten zdarma přístupnou akci pořádal ve spolupráci s místním Depem.FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena