Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.10.2018
Přesný čas: 21:46 Svátek: Vendelín Zítra: Brigita
českozpívá

PROVOZ KULTURNÍHO CENTRA UFFO ZAČAL, HVĚZDOU VEČERA BYL DUŠEK

článek vytvořen 25. 09. 2010, přečetlo si ho 4624 lidí

Trutnov - Komponovaným pořadem Trutnov slavnostně otevřel společenské a kulturní centrum Uffo. Do nové budovy za téměř 481 milionů korun přišlo na páteční zahájení provozu 400 diváků.
Oficiální část otevření trvala zhruba dvě a půl hodiny. Po tajemném úvodu ve stylu introtechnologies se na jevišti objevili hudebník Pjér la Šéz a herci česko-francouzského divadelního souboru Décalages. Právě oni byli prvními umělci, kteří naostro vyzkoušeli zhruba 7 tisíc metrů čtverečných určených pro kulturu a volný čas.

Následovaly projevy významných osobností. U mikrofonu se postupně vystřídali například předseda senátu Přemysl Sobotka, ředitel Uffa Libor Kasík a trutnovský starosta Ivan Adamec. "Hrdost, radost a vděčnost. To jsou mé hlavní dnešní pocity. Přeji vám, abyste je se mnou co nejvíce sdíleli, abyste se v této krásné a chytré budově cítili dobře, a hlavně - abyste sem chodili rádi," promluvil k publiku Adamec.O uměleckou premiéru moderní budovy pro kulturu a volný čas se postaral především herec Jaroslav Dušek. Nejprve programem provázel a v jeho druhé části dokonce předvedl téměř hodinovou improvizaci ve stylu jeho proslulých vystoupení v divadle Vizita. "Není to připravené. Jdeme, něco se začne dít, my to zkoumáme a sami se na to koukáme. Sledujeme, co se děje. Dnes to bylo trochu dané tím, že to zde vzniká, že je to první den, počátek. Tak se tam motala témata o vznikání, počátku, zanikání, o nicotě a o zániku zpátky do nicoty," řekl Dušek.

 "Když se někde hraje poprvé, většinou je to doprovázeno i nervozitou, neklidem, všechno se teprve ozkušuje, Jde o tom, že se snažíte onu provést tak, aby to bylo viditelné, slyšitelné, zřetelné a srozumitelné," dodal Dušek. 

Centrum je výjimečné především díky svým jedinečným scénickým možnostem. „Obyvatelé Trutnova mohou být na nový kulturní stánek skutečně hrdí. Díky variabilnosti svého prostoru nemá v České republice prakticky obdoby. Věřím, že se z Uffa stane kulturní perla České republiky. Máme tady špičková divalda, budeme tu mít skvělé koncerty, je zájem o plesy i komerční akce,“ uvedl Kasík. Scénické řešení je dílem nedávno zesnulého scénografa a architekta Miroslava Meleny, který navrhoval třeba pražskou Archu a budějovickou Baziliku.

"Dnes se částečně ukázalo, co tento dům umí. Program na úvod byl adekvátní tomu, co jsme od toho očekávali," přiznal starosta Ivan Adamec.

Moderní Uffo si pochvalovala i režisérka slavnostního zahájení Kateřina Melenová. "Takovéto prostory jsou v České republice i s Uffem tři. Je to nový trend a budoucnost toho, jak by měly vypadat moderní kulturní prostory. Páteční slavnost měla naznačit využití všech technologií, které v tomto sále jsou latentně obsaženy a musí se začít s nimi pracovat. Takže jsme chtěli ukázat pojízdné stoly, tahy, vytvoření black boxu, použití inteligentních světel, zvuku a tak dál. Je to všechno proces, teprve nástroj, na který se mnozí technici a další lidé musí učit hrát. Trutnovští dostávají dobrý nástroj," chválila Melenová.

FOTOGALERIE ZDE

Atraktivní program by neměl být v Uffu jen při zahajovacím víkendu, ale po celou kulturní sezónu. „Nasadili jsme vysokou laťku při výběru divadel i dalších akcí. Pokud tento směr chceme udržet, musíme úzce spolupracovat s partnery, díky nimž jsme na letošní sezónu získali více než půl druhého milionu korun. Chtěl bych tedy všem partnerům, především těm hlavím - společnostem Kasper kovo, FM servis a Autostyl, a samozřejmě hlavnímu partnerovi zahájení - společnosti BAK, poděkovat za osvícený přístup ke spolupráci,“ uzavřel Kasík.

Stavba společenského centra stála téměř 481 milionů korun. Částkou 190 milionů korun ji dotuje Evropská unie. Uffo umožňuje postavení klasické kukátkové scény s kapacitou 360 míst, dalšími možnostmi uspořádání jsou aréna, koncertní, plesový a konferenční sál. Maximální kapacita sálu při koncertu činí 700 osob.


Z PROGRAMU OTEVŘENÍ UFFA:
neděle 26. 9.
10:00 hodin
BUCHTY A LOUTKY - NEPOSLUŠNÁ KŮZLÁTKA
Pohádka o zlobení je určena dětem od 3 let.

14:00 hodin
STUDIO DELL’ARTE - BAJAJA
Bajaja je výpravné loutkové představení hrané v klasické scéně s marionetami.

19:00 hodin
STUDIO YPSILON - PRODANÁ NEVĚSTA
Dnes již legendární představení Ypsilonky. Hrají: Marek Eben, Jaroslava Kretschmerová, Jiří Lábus a další

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena