Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 03:59 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj

OSLAVY 90 LET GYMNÁZIA PŘITÁHLY ASI 600 MATURANTŮ

článek vytvořen 12. 09. 2010, přečetlo si ho 3232 lidí

Trutnov - Devadesát let. Tak dlouho existuje trutnovské gymnázium. Výročí si připomněli absolventi a profesoři při sobotní oslavě v historické budově školy na Jiráskově náměstí.


Na studentská léta přišlo zavzpomínat asi 600 lidí. Každý z návštěvníků oslav si našel během dne svoje oblíbené místo na vzpomínky. Lidé se bavili ve třídách, na chodbách nebo v jídelně. Diskutovalo se o právě vydaném školním almanachu a nad kronikou školní chaty Děvín. O zábavu se starali nejen studenti z dramatického kroužku, ale rovněž absolventi se svojí rockovou kapelou a cimbálovka. Došlo také k setkání bývalých a současných učitelů.

„Chtěli jsme v rámci oslavy umožnit setkání lidí, aby mohli zavzpomínat, nebo se viděli s lidmi, s kterými se neviděli, prošli si školní prostory a případně mohli vzpomínky podpořit zakoupením almanachu," uvedl Petr Skokan, ředitel gymnázia. Oslavy podle něj proběhly skromně, ale přitom s plným nasazením pořadatelů.

"Jsem spokojený s tím, jak kantoři přistoupili společně se studenty k zabezpečení oslav. Co jsme chtěli, bylo připraveno na jedničku. Samozřejmě jsme dělali oslavy v ekonomické době, která je realitou, nekladli jsme si přehnané cíle," upřesnil Skokan.

Za 90 let zde odmaturovalo přes pět tisíc studentů. Mezi nejznámější absolventy patří například filmový režisér Miroslav Janek, herci Robert Jasków a Marie Doležalová, spisovatel Petr Prouza, politolog Petr Just a také ředitel Sazky Aleš Hušák. "Největší změnou je nová školní jídelna," tlumočil Petr Just (maturant 1997) za většinu absolventů nejmarkantější novinku. V roce 1979 maturovala na gymnáziu rovněž Renata Smutná. "Nejhezčí vzpomínkou je asi to, že jsem tady odmaturovala a poznala tady svého manžela. Jsem ráda, že jsem školu absolvovala, už bych se sem nechtěla vrátit a znovu se učit," přiznala.

Ve stejném roce 1979 maturovaly také tři její další kolegyně - Jaroslava Kožíšková, Hana Rückerová a Eliška Řeháková. "Vzpomínáme na všechny čtyři roky tady, byly úžasné. Měli jsme skvělou třídu, báječnou, skvělou partu, byly to fajn roky," prohlásila Jaroslava Kožíšková.Legendou profesorského sboru je profesorka českého jazyka a dějepisu Marie Rychlíková. "Na gymnáziu jsme učila od roku 1972 do roku 2006. Tedy přes třicet roků. V podstatě si myslím, že se studenti příliš nezměnili, děti jsou pořád jako děti. Ale ta technika se změnila nejvíc. Jak bych popsala typického trutnovského stduenta? Byl sportovně založený a měl smysl pro humor," pronesla.

Mezi nestory pedagogického sboru patří například tělocvikář Milan Dušánek. "Učím tady od roku 1974. Tehdy byli studenti aktivnější, nebyli počítače a tolik rozšířená televize. Řekl bych, že po fyzické stránce na tom byli studenti lépe než dnes," řekl. Patnáct let učil na trutnovském gymnáziu také profesor českého jazyka Václav Hátle (dnes v Mladé Boleslavi).

"Velice rád na to období vzpomínám. Když bych se měl zamýšlet nad tehdejší úrovní studentů a dnes, vidím tady poměrně velký rozdíl. V Trutnově jsem se setkával s velkým pochopením studentů, kteří měli zájem se něco naučit, vytvářeli nádherný kolektiv a vztahy s učiteli," naznačil.

Gymnázium vzniklo v roce 1920. Prvních 36 studentů se tehdy tísnilo nejprve v jedné místnosti Národního domu a později v hotelu Union, v budově dnešního okresního soudu. Od března 1927 až do současnosti se už vyučovalo tady na Jiráskově náměstí. Budoucnost školy je podle jejího ředitele optimistická. "Gymnázium je pevně zakotvené v systému krajského vzdělávání i vzdělávání ve městě. Na rekonstrukci školní budovy máme zpracované plány, částka by se pohybovala kolem 135 milionů korun," dodal ředitel gymnázia Petr Skokan
.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Kamera: Jindra Macocha

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena