Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 16.08.2018
Přesný čas: 21:20 Svátek: Jáchym Zítra: Petra

GRUS S KOMIKSEM O VOLEMANOVI TRIUMFOVAL V MONZE

článek vytvořen 13. 09. 2010, přečetlo si ho 4186 lidí

Trutnov - Jiří Grus triumfoval v italské Monze v 1. ročníku mezinárodní soutěže pro komiksové fanziny nazvané Best Fanzine Slowcomics Award. První cenu (obnášející mimo jiné 500 eur) získal za sérii komiksů Voleman.
Podle poroty si mladý Trutnovan cenu zasloužil za skvělý umělecký projev a odvahu, s níž se vrhnul do samizdatového vydávání své série na obtížném východoevropském trhu.Druhé místo získal německý zin Kiin a třetí skončil portugalský Seitan Seitan Scum. Zvláštní cenu poroty získal  italský časopis Onniscienza. Pro cenu si ale český kreslíř Jiří Grus teprve pojede. Slavnostní předání se v italské Monze uskuteční příští týden. "Ještě ani sám nevím, jak velké ocenění to pro mě je. Nedokážu říct, jak bude přesně předání vypadat. Ale určitě je to nejvýznamnější ocenění, které jsem za komiks dostal," přiznal jedenatřicetiletý Jiří Grus.

"Je to komiks, na kterém jsem dělal opravdu poctivě, a o to víc mě ocenění těší," řekl Grus. Dnes patří mezi nejznámější české umělce. S kreslení začal velmi brzy, už v sedmi letech. V Trutnově navštěvoval lidovou školu umění, pak studoval v Praze střední grafickou školu a z té plynule přešel na Akademii výtvarných umění.

V komiksech vytvořil hrdinu Volemana, který pobíhá po Praze a přitom zažívá různá dobrodružství.

 

Postavu Volemana podle Gruse zrodilo pražské prostředí, ve kterém trutnovský autor žil patnáct let. "Námětem je všednost, která je napadená něčím groteskním, lehce bizardním nebo nepřirozeným. Voleman zažívá v Holešovicích se svojí přítelkyní všední příběhy, do kterých mu vstupují různí protivníci," vysvětlil Grus.

Snaží se přitom do komiksu vsunout život a realitu, kterou má kolem sebe. "Čerpám inspiraci ze skutečných lidí, většinou z mých kamarádů. Některé jsem vlastně jako obsadil do některých rolí. Je to jako bych byl režisér. Hlavní dějovou linii mám ale pevně danou. Je to komiks na pokračování, takže v každém novém díle se rozkryje další část tajemství. Možnost pro náhodu si tam ale ponechávám," dodal Grus.

čtěte také: JIŘÍ GRUS: KRESBA MĚ FASCINUJE, JE TO IRACIONÁLNÍ ČINNOST

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena