Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:42 Svátek: Ilona Zítra: Běla

NA KUKSU POTEČE VÍNO PROUDEM, Z TAMNÍHO VINOHRADU SE OČEKÁVÁ DRUHÁ ÚRODA

článek vytvořen 08. 09. 2010, přečetlo si ho 1225 lidí

Kuks - Pokud Trutnované nevědí, kam vyrazit o víkendu na výlet a navíc mají rádi víno, jejich cesta by měla vést na nedaleký Kuks. V tamním barokním areálu se v sobotu uskuteční už počtvrté vinobraní, při kterém poteče víno doslova proudem. Stejně jako v minulých letech i letos po kaskádovém schodišti a otevření léčivých pramenů, kdy namísto léčivé vody poteče víno, tak jako za dob hraběte Šporka.
V Kuksu byl na jaře roku 2005 znovu obnoven historický vinohrad Nad zámkem. Je to jediný registrovaný vinohrad v Královéhradeckém kraji o rozloze 0,5 hektaru. „V letošním roce očekáváme již druhou úrodu. Vinobraní se již stává tradicí a příležitostí setkat se s dobrými lidmi i dobrým vínem,“ lákají do barokního skvostu organizátoři.
Kdo si v sobotu pospíší a přijde hned na devátou hodinu, dočká se otevření sudu s vínem zdarma.Vinobraní na Kuksu navštěvují tisíce lidí. Velkou atrakcí je vypouštění vína po kaskádovém schodišti.

Pochůzková degustace vybraných českých a moravských vinařů začne na nádvoří hospitalu v 9.30 a skončí až v 18 hodin. Na terase před kostelem Nejsvětější trojice zazní v 10 hodin slavnostní fanfára na zahájení vinobraní v podání Hradeckého žesťového tria. O pět minut později začne mše svatá, při níž bude požehnáno úrodě z místního vinohradu.


V areálu hospitalu proběhne degustace českých a moravských vín.

V 11 hodin tamtéž se uskuteční koncert. Na varhany a housle zahrají Martina Strejcová a Petr Strejc. Další vystoupení v kostele je na programu v pravé poledne. Posluchačům se představí In Spirit, což je mužské komorní pěvecké sdružení ze Slovinska. Po slavnostní troubené fanfáře hradeckého žesťového tria na kaskádovém schodišti budou ve 13 hodin otevřeny léčivé prameny, kdy poteče víno. O tuto atrakci bývá vždy obrovský zájem návštěvníků.


Nekonečné davy lidí čekají před kaskádovým schodištěm a sledují proudy valícího se vína.

V kulturním programu se v areálu hospitalu postupně představí hudební skupina Duo Kmen, Safari akordeon orchestr ze ZUŠ Na Střezině Hradec Králové, ve 14.30 hodin zazpívá hlavní hvězda programu Petra Janů a program zakončí swingová kapela Big Band Dvorský.

Po celý den bude v areálu jarmark s desítkami prodejních stánků s ukázkami lidových řemesel. V Galerii českých vín je výstava obrázků a výtvarných děl dětí z Dětského domova v Jaroměři spojená s aukcí. V altánu v zámecké zahradě proběhne degustace vín z mezinárodní soutěže Hradecký pohár vína 2010.

Vinobraní pamatuje také na děti. Jeho součástí je projížďka na ponících, loutkové divadlo, soutěže pro děti a sladké překvapení pro holčičky a kluky ve věku do 11 let narozené 11. září. V 18.30 hodin vzlétne teplovzdušný balon.


Už druhá úroda se letos očeká z kuskkého půlhektarového vinohradu, který byl vysazen na jaře roku 2005.

A co říká o pěstování vína na Kuksu tamní vinař Stanislav Rudolfský?
„Malá obec Kuks je známa spíše jako perla vrcholného českého baroka než jako vinařská obec. A přesto skupinka nadšenců na jaře roku 2005 vysadila na krásném jižním svahu, nad klidně se vlnícím tokem Labe sazenice révy vinné. Na ploše téměř půl hektaru jsou vysazeny tradiční burgundské odrůdy révy vinné, které do našich zemí nechal přivézt již Karel IV. Spolu s nimi je vysazen i světový unikát – sedm set keřů staré a téměř již zapomenuté odrůdy našich předků Tramín bílý, přezdívaný Brynšt.


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena