Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.09.2021
Přesný čas: 13:29 Svátek: Kryštof Zítra: Zita

HYNEK ŠNAJDAR Z TRUTNOVINEK VYSTAVÍ SVÉ KOLÁŽE V DRAČÍ ULIČCE

článek vytvořen 07. 09. 2010, přečetlo si ho 3746 lidí

Trutnov - „Tvorba koláží je pro mě hrou. Hrou vyžadující nápaditost, představivost, imaginaci. Stala se pro mě hrou s momenty překvapení, s dobrodružstvím, s postupně se odvíjejícím nebo náhle zjevujícím se příběhem,“ říká šéfredaktor Trutnovinek Hynek Šnajdar (49). Výstava jeho koláží bude zahájena vernisáží ve čtvrtek v 16 hodin v Galerii Dračí ulička v budově trutnovského gymnázia.
Šnajdar rád vzpomíná na své první setkání s koláží, i když ne v tom tradičním slova smyslu. Bylo to přibližně v mých osmi letech o prázdninách u jeho prarodičů na severní Moravě. Tehdy ho nesmírně přitahovalo prostředí půdy, kde se samozřejmě musely dít neobyčejné věci, které mu naháněly strach a současně s tím mu dodávaly odvahu.


Z cyklů: Soukromá realita, 2009 (vlevo) a Morfologie peří, 2007.

„Staré váhy s železným závažím černé barvy, dávno nepoužívané šedé plechové umyvadlo prokvetlé rzí, rozvrzaná postel, z níž čouhala rezavá péra, děsivě se vzdouvající pruhované peřiny, z nichž na mnoha místech vyhřezávalo peří a jako vhodný doplněk tohoto „nadpřirozeného“ panoptika zmuchlaná špinavá prostěradla posetá černými skvrnami, jež důkladně zaměstnávaly mou rozjitřenou fantazii,“ vrací se do dávné minulosti Šnajdar.


Hynek Šnajdar se věnuje kolážím více než čtvrtstoletí. V Dračí uličce vystaví výběr z cyklů posledních 10 let

V Dračí uličce vystavuje průřez tvorby za posledních deset roků. „Svou první koláž, kterou mám ještě doma, jsem vytvořil v roce 1985. Jmenuje se V zámku a v podzámčí. I když v tehdejších kolážích nechyběl humor, byly soustředěné na okolnosti poněkud pochmurné normalizační doby. Teprve po revoluci se začaly vyvíjet jinak. Každopádně vždy pod vlivem surrealismu,“ uvedl Šnajdar, který s oblibou vytváří cykly. „Jsou výlučné. Ta monotónnost deseti stejných pozadí vedle sebe pohlcujících odlišné příběhy je pro mě výzvou. Ta představa, že vše je dovoleno, vše je mystifikace i skutečnost zároveň je vzrušující,“ vysvětluje.


Z cyklu: DadaPhone, 2008.

Autor nevytváří koláže s nějakým předem stanoveným záměrem, ale připouští, že se příběh, sen nebo cokoliv do jeho mysli občas vkrádá ještě předtím než vezme do jedné ruky nůžky a do druhé lepidlo. „Je to čarovné dobrodružství, nová skutečnost, nový příběh,“ říká.  To ale neznamená, že si přeje, abychom stejný příběh zažili i my, diváci. Každý si před jeho kolážemi může prožít příběh vlastní a interpretovat si ho po svém. Ani názvy nevedou k jednoznačným výkladům. „Uspokojuje mě, když je divák ne šokovaný, ale vyprovokovaný k tomu, aby hledal vysvětlení,“ tvrdí.


Z cyklů: Hodiny bijí nazdařbůh, 2005 (vlevo) a Klíčové okamžiky, 2002.

Šnajdar ke své tvorbě potřebuje jen minimum prostředků. Stačí dvoje nůžky, pár štětců, odlamovací nůž a lepidlo Herkules. „Ten používám od začátku. Až ho přestanou vyrábět, s kolážemi končím. Samozřejmě, že si ještě předtím udělám pořádnou zásobu,“ uvádí s nadsázkou autor.


Z cyklu: Rozšířené vydání života, 2003.

Hynek Šnajdar, který žije v České Skalici, absolvoval dosud deset samostatných a devatenáct společných výstav. V letech 2006 až 2007 se například zúčastnil putovní společné výstavy s představiteli neosymbolismu z USA, Dánska, Rumunska a Německa. Výstava tehdy putovala z texaského Austinu do Kodaně a skončila v Olomouci. Trutnovská výstava, která je součástí 90 let gymnázia, potrvá do 22. října.

(pac)
Trutnovinky.cz
Foto: archiv Hynka Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena