Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.10.2018
Přesný čas: 09:48 Svátek: Brigita Zítra: Sabina
českozpívá

PŘED UFFEM JE SMEČKA GABRIELOVÝCH ŠELEM. PODÍVEJTE SE NA FOTOGRAFIE

článek vytvořen 30. 08. 2010, přečetlo si ho 5495 lidí

Trutnov - Smečka sedmi bronzových šelem, které vytvořil akademický sochař Michal Gabriel, je od dnešního dopoledne instalována před kulturním a společenským centrem Uffo. Sochy před divadlem budou slavnostně odhaleny v pátek 10. září v 17 hodin za přítomnosti autora.

Sedm soch, z nichž každá váží asi 150 kilogramů, koupilo od Gabriela město za 3,2 milionu korun. Před transakcí se výstava šelem uskutečnila v Galerii města Trutnova. Tam si je vyhlédlo vedení města a rozhodlo se, že je umístí před skleněnou částí divadla. Již na začátku léta byly šelmy zkusmo postaveny před budovu."Gabrielova zvířata i figury atakují diváka z bezprostřední blízkosti. Sochy vtahují do svého vlastního světa i pozorovatele. Ten se pak může stát aktérem příběhu, který se kolem něj začíná odvíjet,“ řekla k těmto zvířecím sochám ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Smečka působí dojmem, že je anatomicky dokonalým otiskem některé z šelem. Divák ale rozezná, že jde o stylizaci a zvířata ve skutečnosti neodpovídají žádnému z živočichů. Zosobňují umělcovu představu o šelmě jako symbolu. „Příroda je pro mě skutečně silným motivem, ale více mě zajímá otisk přírody v mém podvědomí. Důležité je, abych ji vnímal ve tvarech než v detailech, které nahrazuji strukturou,“ uvedl sochař Gabriel.Jeho mužské postavy bronzových Hráčů už několik týdnů zdobí Dolní promenádu. „Ty sochy, které jsou v životní velikosti, unesou téměř jakýkoliv prostor,“ řekl umělec. Jeho sochy mají mezi trutnovskou veřejností velký ohlas.

FOTOGALERIE ZDE


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena