Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:38 Svátek: Ilona Zítra: Běla
českozpívá

TRUTNOVSKÝ FESTIVAL KONČÍ, LIDÍ LETOS ZŘEJMĚ PŘIJELO MÉNĚ

článek vytvořen 22. 08. 2010, přečetlo si ho 5411 lidí

Trutnov - V areálu Na Bojišti dnes končí trutnovský hudební festival. Počet návštěvníků čtyřdenní přehlídky pořadatelé zatím neznají. "Nemáme to spočítané, ale přes 15.000 to může být," řekl ČTK zakladatel nejstarší domácí rockové přehlídky pod širým nebem Martin Věchet. Podobné odhady na dotaz ČTK učinili také někteří stánkaři, kteří na festival pravidelně jezdí.
Odpolední hvězdy, Hanu a Petra Ulrychovy s kapelou Javory přivítal jen zpola zaplněný kotel. Zda dnes Ulrychovi vůbec vystoupí, nebylo do posledních dní před festivalem jasné. Ulrychovo jméno totiž figuruje na seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti a pokud údajní agenti nevysvětlí okolnosti svých kontaktů s komunistickou tajnou policií, nemohou na festivalu s undergroundovou minulostí a jasným antikomunistickým nábojem hrát.Ulrych proto napsal na přání pořadatelů vysvětlující text do festivalového samizdatu. Je přesvědčen, že ho do seznamů bez jeho vědomí napsali policisté, aby ho kompromitovali za píseň napsanou v roce 1968 na protest proti okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Organizátoři festivalu si Ulrychova přístupu váží. Například Václav Neckář, který čelil obdobnému obvinění, před třemi lety napsat svou verzi prostřednictvím svého bratra Jana odmítl, a na festivalu proto nevystoupil.

"Nikdy v životě jsem nikoho neudal, nikdy bych nic takového neudělal. Každý si může přečíst v archivu, co tam asi bylo," řekl ČTK Ulrych, který se svou sestrou Hanou a kapelou s houslistkou a cimbalistou představil největší hity své asi půlstoletí trvající kariéry.

"Jsem velmi rád, že tu vystoupili. Skoro mi tekly slzy," řekl ČTK dojatý Věchet. Návratu Ulrychových před neučesané trutnovské publikum v příštích letech podle něj nic nebrání, repete v atraktivnějším večerním čase by uvítal i Ulrych.

Na hlavní scéně dnes již například také vystoupil Ivan Hlas, který na festivalu uspořádal rovněž autogramiádu své nové prozaické prvotiny. Aplaus na vedlejších scénách sklidili třeba kapely Green Smatroll, Volant nebo alternativní Dřevěné pytlí v jutových uhlích.

 

Z pohledu policie dopadl alespoň do dnešního poledne trutnovský festival poměrně dobře. Bylo méně krádeží než v minulých letech. I tak někteří účastníci přišli o své cennosti. Zloděj například vnikl v sobotu do čtyř stanů a ukradl celkem 15.000 korun. Podle policistů bylo i méně podnapilých řidičů.

"Musím říct, a snad to nezakřiknu, že festival byl proti jiným ročníkům velmi klidný. Je i minimum řidičů, kteří nadýchali. Loni jich bylo 40," řekl mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Zpravidla několik účastníků tohoto festivalu skončí na záchytné stanici. I letos tomu nebylo jinak. Jeden podnapilý návštěvník nadýchal asi tři promile alkoholu a budil veřejné pohoršení, dodal Prouza.

Trutnovská přehlídka skončí vystoupením domácí kapely Monkey Business a česko-amerického projektu Jimi Hendrix Stone Free Experience Show; jako obvykle bude dlouho do ranních hodin pokračovat bubenická exhibice. Festival začal ve čtvrtek a na jeho čtyřech scénách se představilo přes sto kapel a interpretů.

Trutnovský kotel tleskal Tahovi i Havelkově kapele
V trutnovském areálu Na Bojišti v sobotu pokračoval program letošního ročníku Open Air Music Festivalu. Hvězdami večerního programu byli francouzský zpěvák alžírského původu Rachid Taha a švédští metalisté Arch Enemy; velký aplaus však sklidilo i zábavné vystoupení domácích swingových Melody Makers se zpěvákem Ondřejem Havelkou.

Během vystoupení si kromě frontmana zazpívala i řada instrumentalistů; naopak sám Havelka se představil jako zdatný sólový hráč na ukulele. Kromě uměleckého zážitku tisícihlavému davu udělil i zábavnou přednášku o původu nástroje.

FOTOGALERIE ZDE

Velký úspěch jeho orchestru u trutnovského rockového publika Havelku nepřekvapuje. "Hlavní úspěch je v té změně. Tady hrají především rockové kapely, baskytara a kytary, a najednou přichází úplně jiný zvuk žesťových a saxofonových sekcí. Je to prostě jiná muzika, i když má stejné kořeny," řekl ČTK Havelka. "Ta změna je asi okouzlující," míní.

Havelka zažil premiéru na rockovém festivalu právě před sedmi lety v Trutnově a rád se sem vrací. "Trutnov je unikátní v tom, že je to nejstarší rockový festival a že má strašně sofistikovanou dramaturgii, chytrou a vtipnou," prohlásil.Na dalších scénách se v sobotu představili například Tony Ducháček s Garage, Vlasta Třešňák se svou kapelou, Buty, Psí vojáci nebo písničkář Oldřich Janota.

Letos nepřijel bývalý prezident Václav Havel, který bývá pravidelným návštěvníkem přehlídky. Pořadatelé alespoň na hlavní scéně přečetli jeho dopis trutnovským "spiklencům", který rovněž otiskli ve festivalovém "samizdatu".

Na seznamu vystupujících v undergroundovém stanu měl být i písničkář, duchovní a bývalý politik Svatopluk Karásek; před několika dny však utrpěl mozkovou příhodu. Ostatní kolegové mu tedy alespoň věnovali písničku.

 

Již odpoledne se na hlavní scéně představili Už jsme doma; jediná ze zúčastněných kapel, která měla být na programu původního trutnovského festivalu rozehnaného v roce 1987 komunistickou policií. Tehdy proto Už jsme doma do Trutnova ani nedojeli. Letos si zahráli s chutí. Frontman souboru Miroslav Wanek věnoval jako dík za inspiraci námořnickou píseň Jassica památce nedávno zesnulého básníka Ludvíka Kundery.

Festival skončí v pozdních nočních hodinách po půlnoci. Celkem se na jeho čtyřech scénách představí přes sto kapel a interpretů.Další související články:

MANIC STREET PREACHERS NADCHLI, ZPĚVAČKA EVA PILAROVÁ VAŘILA

SVATBA NAKONEC BYLA, ALE NE NA BOJIŠTI. KONALA SE V SÍNI BOHUSLAVA MARTINŮ

V PRVNÍ DEN FESTIVALU HRÁLA VLTAVA, V SOBOTU VYSTOUPÍ HAVELKA & MELODY MAKERS

VIDEOREPORTÁŽ Z PÁTEČNÍHO DNE:

 

Jiří Janda
ČTK
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena