Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:14 Svátek: Lenka Zítra: Petr

ZAČAL TRUTNOVSKÝ FESTIVAL, HAVEL POSLAL OMLUVNÝ DOPIS. NEPŘIJEDE

článek vytvořen 19. 08. 2010, přečetlo si ho 1794 lidí

Trutnov - Stovky lidí dnes proudily do areálu Na Bojišti, aby se zúčastnily úvodního předvečeru letošního Open Air Music Festivalu. Rocková přehlídka pod širým nebem s nejdelší tradicí v Česku potrvá do neděle. Letos se zřejmě musí obejít bez hosta slavnějšího než vystupující kapely. Dopisem otištěným ve festivalovém "samizdatu" se tentokrát omluvil pravidelný návštěvník přehlídky, bývalý prezident Václav Havel.
"Moc mne mrzí, že nemohu být letos mezi vámi," napsal ručně symbolicky zeleným písmem Havel v dopise, podpis nezapomněl doplnit svým charakteristickým srdíčkem. Důvody své neúčasti Havel, který si přes zdravotní obtíže nenechal ujít řadu minulých ročníků, zcela jasně neuvedl. "Zdravím vás jako odvěký přítel tohoto festivalu, jako náčelník i jako čerstvý laureát kulturní ceny města Trutnova," napsal.


Bývalý prezident Václav Havel se omluvil a na letošní Open Air Music Festival v Trutnově nepřijede.

Zakladatel přehlídky Martin Věchet v úvodním textu "samizdatu" uvedl, že Václav Havel, jehož organizátoři již před léty jmenovali "náčelníkem" festivalu, chtěl vyznamenání převzít právě na letošním ročníku přehlídky 21. srpna, v den 42. výročí invaze vojsk tehdejší Varšavské smlouvy do bývalého Československa.

"Jsem pro každou legraci, ale tohle mi přijde trochu přitažené za vlasy. Chápu, že Václav Havel má trutnovský festival rád. Ale když tam potom mlátí jako dvacetiletá mánička do barelu a kolem běhá nahý (básník Ivan Martin) Magor Jirous, tak mi to jako vhodné prostředí pro předávání nejvyššího městského ocenění nepřipadá," cituje Věchet ve svém textu údajný výrok starosty Trutnova a bývalého senátora za ODS Ivana Adamce.

Havel ve svém dopise jako příštího kandidáta na městskou cenu navrhl právě Věcheta. "Přeji vám hezké zážitky a málo bláta," dodal.

V samém úvodu festivalu dnes vystoupila skupina Silent Stream of Godless Elegy, hlavní hvězdou večera bude obnovená domácí kapela Vltava a britští Asian Dub Foundation kombinující taneční hudbu, punk a lidové rytmy z Pákistánu. Hlavní hvězdou bude v pátek britská skupina Manic Street Preachers.

První ročník trutnovského festivalu se odehrál v roce 1987, nepovolenou akci tehdy rozehnala komunistická policie. Havel již od těch dob patří k příznivcům a pravidelným hostům festivalu.

Jiří Janda
ČTK
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena